XPeng X2

V USA otestovali létající taxi, které dává zapomenout na dopravní zácpy. Je rychlejší než vrtulník a tiché jako roj včel

  • Výrobce BETA Technologies ukázal létající taxi
  • Vypadá jako kříženec letadla a vrtulníku

V New Yorku se před několika dny uskutečnil první testovací let bezpilotního letounu, který by v brzké době mohl sloužit jako létající taxík. Futuristický stroj vypadá jako malý kříženec letadla a vrtulníku. Upozornil na to server Electrec.


Nepřehlédněte: USA přepsaly historii, když nechaly umělou inteligenci pilotovat stíhačku. Testovací F-16 vydržela ve vzduchu 17 hodin


Létající taxi ALIA-250 EVA

Pokud se právě pohybujete v okolí New Yorku, dávejte pozor na létající elektrické taxi, neboť historický zkušební let se uskutečnil na letišti okresu Westchester ve White Plains. Letoun typu EVTOL (electric vertical take-off and landing) má ambice změnit způsob, jakým ve městech cestujeme. 

Společnost BETA Technologies však není jediná, kdo se vývojem létajících automobilů zabývá. Podobné projekty v poslední době oznámila řada firem včetně Airbusu nebo Uberu. A stranou překvapivě nezůstává ani slovenský startup Klein Vision, který se svým létajícím autem nedávno obletěl Bratislavu.

ALIA-250 EVA
Zdroj: BETA Technologies

Tichý jako roj včel

Na leteckém taxi ALIA-250 EVA americká společnost BETA Technologies pracovala dlouhé tři roky. Stroj existuje ve dvou verzích – jedna je optimalizovaná pro dopravu až šesti cestujících a druhá pro distribuci nákladu.

„Letoun pohání elektrický motor, dolet je až 463 kilometrů a doba nabíjení 50 minut,” píše Electrec. V BETA Technologies nyní hledají zájemce o své netradiční vznášedlo. A netrvalo dlouho a už hlásí první úspěchy.

Společnost Blade oznámila, že zakoupí dvacet létajících automobilů a v rámci svého plánu je nasadí po celých USA. Kromě toho slibuje, že v okolí New Yorku nainstaluje potřebnou nabíjecí infrastrukturu, aby přechod k elektrickým taxi ještě více podpořila.

„Tato demonstrace je velkým milníkem v našem přechodu od vrtulníků k elektrickým létajícím taxi a jsme rádi, že naši partneři ze společnosti BETA Technologies navrhli stroj s potřebným doletem, kapacitou a hlukovým profilem.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem XPeng, zdroj: Electrec

Total
0
Shares