Saturn

V roce 2025 dojde ve vesmíru k mimořádnému úkazu. Saturn přijde o ikonické prstence

  • Saturn přijde o ikonické prstence už v roce 2025
  • Pak se znovu náhle objeví, říkají vědci

Velkolepé prstence planety Saturn budou již za několik měsíců minulostí. Ale naštěstí jen pro naše oči. Jejich zmizení bude způsobeno optickým klamem a nepotrvá dlouho. Vědci však vědí, že prstencové systémy jednoho dne nadobro zmizí.


Nepřehlédněte: Čína spustila nejrychlejší internet na světě. Je třikrát rychlejší než nejlepší technologie USA a dokáže stáhnout 150 filmů za sekundu


Saturn ztrácí své prstence

V tuto chvíli není problém, abychom prstence viděli, protože Saturn není se Zemí v dokonalé přímce – je nakloněn pod úhlem asi 9 stupňů. Příští rok se tento úhel zmenší na 3,7 stupně.

V roce 2025 však bude Saturn se Zemí v dokonalé přímce a jeho nádherné prstence budou příliš tenké na to, abychom je mohli spatřit. Bude to jako snažit se vidět list papíru z boku. Naštěstí tento jev nebude trvat dlouho.

K tomuto neobvyklému zmizení dochází přibližně jednou za 13 až 16 let, kdy se plynný obr srovná se Zemí tak, že nejtenčí část prstenců směřuje přímo k nám.

K tomu dochází při rovnodennosti Saturnu; je to bod na oběžné dráze, kdy Slunce svítí přímo nad rovníkem. Na Zemi k tomuto jevu dochází dvakrát ročně, a to v březnu a září.

Protože však Saturn obíhá kolem Slunce přibližně 29,4 pozemského roku, jsou jeho rovnodennosti mnohem vzácnější.

Saturn
Zdroj: NASA

Zmizí už za dva roky

Naposledy k optickému klamu došlo v roce 2009, znovu se zopakuje v roce 2025 a poté až v říjnu 2038. V roce 2032 tomu bude přesně naopak – prstence druhé největší planety ve sluneční soustavě s průměrem téměř 116 000 kilometrů budou v nejlepším úhlu vůči zeměkouli, takže je bude možné spatřit v celé jejich kráse.

Nikdo si není zcela jistý, jak jsou prstence staré, ačkoli různé studie naznačují, že z vesmírného hlediska jsou to teprve děti, které se mohly zformovat před pouhými 400 miliony let, což je méně než desetina stáří Saturnu.

Víme, že jsou dost velké, dohromady mají průměr 280 000 kilometrů, ale jsou tenké jen několik desítek metrů. Podle vědců zmizí definitivně zhruba za 100 milionů let.

Zdroj náhledové fotografie: flflflflfl / Pixabay, zdroj: Smithsonian

Total
0
Shares