Oxagon, Neom

V poušti vznikne plovoucí megaměsto Oxagon ve tvaru osmiúhelníku. Přepravu obyvatel zajistí létající taxíky

  • Saúdská Arábie postaví hi-tech komplex Oxagon
  • Půjde o futuristické město plovoucí na vodě

Pokud se vám na účtu povaluje zbytečných pár milionů dolarů, možná vás zaujme nové bydlení v Saúdské Arábii, kde se chystají vybudovat futuristické plovoucí město Oxagon. To bude součástí širšího projektu Neom, megaměsta za 500 miliard dolarů, jehož cílem je přeměna pouště na oázu života.


Nepřehlédněte: Novodobá Atlantida? Loď svobody je plovoucí velkoměsto pro 100 000 obyvatel


Obří plovoucí město s létajícími auty

Město Oxagon, jenž má mít tvar osmiúhelníku, vyroste na severozápadě země při pobřeží Rudého moře, uvádí server The Sun. Projekt vznikne v pustině, kde se dosud prakticky nachází jen písek. Saudové nechtějí nic ponechat náhodě a slibují, že půjde o hotový ráj. Součástí Oxagonu bude terminál pro výletní lodě i oceánografické výzkumné centrum a dále také různé vzdělávací zóny či turistické atrakce. Údajně půjde o jednu z technologicky nejvyspělejších metropolí světa, což potvrzuje informace, že zde budou fungovat létající taxi, jako z filmu Pátý element, nebo Jurský park s roboty.

Saúdští představitelé doufají, že sci-fi město přispěje k posílení role země v rámci globálního obchodu. „Oxagon bude pohonem pro ekonomický růst a diverzitu Neomu i celého království, pomůže nám přiblížit se našim ambicím v rámci projektu Vision 2030,“ okomentoval výstavbu města korunní princ. „Přispěje k posílení obchodu v regionu a vytvoří nové ohnisko pro globální obchod,“ doplnil Bin Salmán.

Chtěli byste bydlet v metropoli budoucnosti?

Oxagon bude z velké části plout na moři. Na ploše 48 kilometrů čtverečních nabídne bydlení pro 90 000 lidí, 70 000 pracovních míst, čistou energii ze vzduchu a Slunce a průmysl nové generace.

Saúdské úřady tvrdí, že megaměsto Neom, které postaví stejnojmenná společnost, bude po svém vybudování 33krát větší než New York. Jeho součástí nebude jen Oxagon, ale také lineární město The Line dlouhé 170 kilometrů, které navrhlo americké architektonické studio Morphosis, nebo projekt Trojena.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Neom, zdroj: The Sun, DezeenNeom

Total
0
Shares