Země, voda

V nitru Země se nachází obrovský rezervoár, který obsahuje třikrát více vody než všechny oceány

  • Hluboko pod našima nohama se nachází oceán
  • Nekonečné zásoby vody jsou uloženy v hornině zvané ringwoodit

Vědci zjistili, že v hloubce asi 640 kilometrů pod povrchem naší planety se nachází bohatá zásobárna vody uložená v hornině zvané ringwoodit. Tento zásadní objev mění dosud zavedené teorie o koloběhu vody na Zemi a složitých geofyzikálních procesech, píše server The Brighterside.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop nahlédl do hypnotických spirálních ramen Vírové galaxie


Objevili gigantickou „vodní nádrž“

Experti věděli, že se voda nachází ve spodních vrstvách hornin, ale netušili, v jaké podobě. Připomeňme, že v přírodě se voda vyskytuje ve třech skupenstvích: v pevném – led a sníh, v kapalném – voda a v plynném – vodní pára.

Geofyzik Steve Jacobsen, klíčový člen výzkumného týmu, vysvětluje: „Ringwoodit je jako houba, která nasává vodu. Ve struktuře ringwooditu je něco velmi zvláštního, něco, co umožňuje přitahovat vodík a zachycovat vodu.“

„Myslím, že jsme konečně svědky důkazů o celozemském koloběhu vody. To může velmi dobře vysvětlit obrovské množství kapalné vody, která zdobí povrch naší planety. Vědecká komunita po desetiletí pátrala po této hlubinné vodě,“ dodal.

Voda
Zdroj: ronymichaud / Pixabay

Obsahuje třikrát více vody než všechny oceány

Jak výzkumníci vodu v ringwooditu objevili? Odpověď se ukrývala v neustálých otřesech a zemětřeseních. Experti studovali seismickou činnost Země a uvědomili si, že seismometry – zařízení určená k detekci a záznamu zemětřesení – zachycují „záhadné“ rázové vlny vycházející z podpovrchových vrstev Země.

Pečlivou analýzou těchto dat pak dospěli k závěru, že tyto vlny interagují s vodou obsaženou v ringwooditu. Podle vědců může být nový objev pro budoucnost lidstva naprosto zásadní. Pokud by totiž ringwoodit obsahoval pouhé procento vody, zemská kůra by ukrývala objem vody třikrát větší než všechny oceány na povrchu dohromady.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: The Brighterside

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Aha, takze zadnou vodu nenasli, pouze spekuluji ze tam je, pokud tvori jedno procento objemu Ringwooditu. Je to zajimave, pokud tomu tak je, ted jeste najit zpusob jak tu “houbu” v hloubce 640 km zmacknout a tu vodu dostat nahoru. A doufat ze to nenadela paseku jinde.

  2. Uvnitř zeměkoule je ještě jedna, větší než ta první … Švejk líčí své zážitky z blázince

Comments are closed.