Země, AI

V nitru Země se děje něco nečekaného. Jaký dopad to bude mít na budoucnost lidstva?

  • Zemské jádro začalo zpomalovat, potvrdili vědci.
  • Vysvětlili, co to znamená pro lidstvo

Podle nové studie vědců z Jihokalifornské univerzity  (USC) se zemské jádro zpomalilo a otáčí se pomaleji než zemská kůra, což by mohlo mít měřitelný dopad na naši planetu. Dříve se přitom otáčelo rychleji.


Nepřehlédněte: Levný elektromobil se dodává rozložený v krabicích jako nábytek IKEA


Rotace vnitřního jádra Země se zpomaluje

Američtí výzkumníci mají k dispozici důkazy, že vnitřní jádro Země – pevná železo-niklová koule o velikosti Měsíce ve středu planety, která se nachází se asi 5 000 kilometrů pod povrchem – od roku 2010 snižuje svou rychlost. „Když jsem poprvé uviděl seismogramy, které tuto změnu naznačovaly, byl jsem ohromen,“ prohlásil k výzkumu profesor geologie na USC John Vidale.

Podle odborníků z Jihokalifornské univerzity se vnitřní jádro poprvé po mnoha desetiletích zpomalilo. „Předpokládáme, že vnitřní jádro se vůči povrchu planety obrátilo v důsledku toho, že se poprvé po zhruba 40 letech pohybuje o něco pomaleji než zemský plášť,“ uvedli zástupci univerzity v oficiální tiskové zprávě.

Vidale se domnívá, že zpomalení rychlosti vnitřního jádra je způsobeno rozrušením vnějšího jádra z tekutého železa, které je generováno magnetickým polem Země, a také gravitačními vlivy z hustých oblastí nadložního skalnatého pláště.

Země
Zdroj: ColiN00B / Pixabay

Postřehneme změnu?

Podle odborníků může mít tento jev i reálný dopad. Katastrofické následky jako v hollywoodském filmu Jádro z roku 2003 však nečekejte. Zpomalené jádro prý může změnit délku dne, ale maximálně o zlomky sekundy. „Změnu řádově v tisícinách sekundy je velmi těžké v ruchu rozvířených oceánů a atmosféry postřehnout,“ řekl Vidale.

Vědci z Jihokalifornské univerzity doufají, že se jim v rámci dalšího výzkumu podaří zjistit, proč vnitřní jádro Země zpomaluje svou rychlost. „Chování zemského jádra může být mnohem složitější, než se očekáváme,“ uzavřel Vidale.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Dall-E), zdroj: usc.edu, The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..