Galaxie Cartwheel

Úžasné video ukazuje, jak planety krouží kolem hvězdy vzdálené 133 světelných let od Země. Je to vůbec poprvé, co něco takového vidíme!

  • Video, které uvidíte, je jedním slovem neuvěřitelné
  • Zachycuje čtyři světélka obíhající kolem černého bodu
  • Jedná se o vůbec první přímo pozorovaný planetární systém

Po více než dvanácti letech pozorování vytvořil astrofyzik Jason Wang z Northwestern University úžasné časosběrné video čtyř planet větších než Jupiter, jak obíhají kolem své hvězdy, a poskytl tak lidstvu jedinečný pohled na nový planetární systém.


Nepřehlédněte: Tahle aktualizace pro WhatsApp vše od základu mění! Okamžitě zkontrolujte, zda dorazila i k vám


Lidstvo ještě nic takového nevidělo

Na serveru YouTube se objevilo neuvěřitelné video, které ukazuje čtyři tečky – exoplanety – kroužící kolem černého disku v jejich středu. Tmavým bodem je hvězda HR8799, která je od Země vzdálená 133,3 světelných let. V roce 2008 vytvořily její exoplanety první systém, který kdy astronomové přímo pozorovali. 

Jason Wang ze Severozápadní univerzity ve Spojených státech sleduje tento fascinující jev s velkým zaujetím už více než dvanáct let a svá pozorování teď shrnul do krátkého časosběrného videa. „Obvykle je těžké vidět planety na oběžné dráze. Astronomické události se odehrávají příliš rychle nebo příliš pomalu na to, aby je bylo možné zachytit na video,“ vysvětluje.

Exoplanety obíhající kolem hvězdy

Objekty v naší Sluneční soustavě, jako třeba Jupiter a Mars, jsou sotva viditelné, protože se nacházíme ve stejné soustavě a problém také představuje orientace v prostoru, vysvětluje Wang ve svém prohlášení.

Přímé pozorování exoplanet je stejně velmi obtížné. Ve srovnání se svou hostitelskou hvězdou jsou velmi malé a slabé. Veškeré světlo, které vyzařují nebo odrážejí, je obvykle pohlceno světlem hvězdy. Čas od času však odborníci jako je Wang mají štěstí.

Exoplanety jsou někdy dostatečně vzdálené od své hvězdy a systém je orientován tak, že pokud je světlo hvězdy blokováno nebo zakryto (proto se HR8799 jeví jako černý disk), můžeme je vidět jako malé světelné koule.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: BGR

Total
0
Shares