Umělá inteligence, AI, žena

Už to začalo: IBM zmrazuje nábor zaměstnanců, tisíce lidí nahradí umělá inteligence

  • Nahradí umělá inteligence (AI) skutečně člověka?
  • Odpověď zní ano, ale zatím jen na základních pozicích

Americký technologický gigant IBM oznámil, že přeruší nábor tisíců nových zaměstnanců. Lidi hodlá v příštích letech nahradit umělou inteligencí (AI), upozornil na to server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Narodily se první dvě děti počaté robotem, hlásí španělští vědci. Používá ovladač k PlayStationu


IBM počítá s umělou inteligencí

Generální ředitel IBM Arvind Krishna v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že nábor zaměstnanců na pracovní pozice, které může vykonávat umělá inteligence, bude pozastaven nebo zcela zastaven. „Dokážu si představit, že 30 % z nich bude během pěti let nahrazeno umělou inteligencí a automatizací,“ řekl.

To platí zejména pro back-office pozice, kde zaměstnanci obvykle plní administrativní úkoly, vedou různé záznamy a spravují data. Ačkoli Krishna kategoricky nezmínil, na jaká konkrétní místa s umělou inteligencí počítá, lze s jistotou říci, že AI – alespoň prozatím – nebude vykonávat činnosti, kde je zapotřebí lidského faktoru.

IBM v současné době zaměstnává 260 000 lidí a přestože společnost oznámila zrušení 5 000 míst, stále probíhá nábor na pozice spojené s vývojem softwaru a péčí o zákazníky.

GPT-4
Zdroj: D koi / Unsplash

O práci přijdou spíše kvalifikovaní zaměstnanci

Krishnův komentář přichází v době, kdy umělá inteligence GPT-4 zaujala lidi po celém světě. Během pár vteřin dokáže napsat diplomku nebo odpovědět na komplikované otázky. Spoustu věcí dokáže lidstvu ulehčit, ale zároveň s sebou nese i rizika.

Podle některých odborníků by AI v budoucnu mohla ohrozit celou řadu pracovních pozic. Ze studie OpenAI a Pennsylvánské univerzity vyplývá, že osoby s vysokou školou jsou více ohroženy ztrátou zaměstnání kvůli umělé inteligenci než osoby se středním a základním vzděláním.

Zdroj náhledové fotografie: JESHOOTS-com / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, Metro

Total
0
Shares