Dítě

Narodily se první dvě děti počaté robotem, hlásí španělští vědci. Používá ovladač k PlayStationu

  • Na svět přicházejí první děti počaté robotem
  • Ve Španělsku se narodily dvě zdravé holčičky

Španělský startup sestrojil robota pro injekční aplikaci spermatu, kterého lze ovládat pomocí ovladače k herní konzoli PlayStation. Tým ho úspěšně použil k oplodnění lidských vajíček, což nakonec vedlo k narození dvou zdravých dětí.


Nepřehlédněte: Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili dalších 25 opakujících se volání


Děti, které vytvořil robot

Server Technology Review uvádí, že student inženýrství ze startupu Overture Life pomocí ovladače k PlayStationu 5 opakovaně ovládal malou mechanizovanou jehlu pro oplodnění in vitro, která vkládala jednotlivé spermie do lidských vajíček.

A zdá se, že neobvyklá technika zafungovala. Letos na jaře se díky robotickému oplodnění narodily dvě dívky. Jedná se o zásadní krok vpřed v oblasti reprodukční medicíny a když si uvědomíme, že úspěšné umělé oplodnění bylo provedeno pomocí ovladače k herní konzoli, lze ho označit za malý zázrak.

Podle technologického webu Futurism Španělé v podstatě stvořili robotickou verzi tradičního oplodnění in vitro fertilizace (IVF), při němž lékaři v misce pomocí speciální jehly pod mikroskopem spojují vajíčko ženy a spermie muže, což někdy (ale ne vždy) vede k oplodnění.

Vzhledem k tomu, že současný postup je velmi jemný a pracný, je také velmi drahý. Například každý pokus o oplodnění v USA stojí přibližně 20 tisíc dolarů, v přepočtu asi 430 tisíc korun. Startupy jako Overture a několik dalších firem se snaží tento proces výrazně zlevnit a zpřístupnit ho lidem tím, že jej více automatizují.

Společnost Overture dosud získala od investorů přibližně 37 milionů dolarů a mezi její významné podporovatele patří např. bývalá generální ředitelka YouTube Susan Wojcicki.

Zdroj náhledové fotografie: senivpetro / Freepik, zdroj: Futurism

Total
0
Shares