Telefon, mobil

Uvařené mozky, mrtví ptáci i rakovina? Studie rozprášila fámy, že sítě 5G škodí lidskému zdraví

  • Škodí sítě 5G lidskému zdraví?
  • Divoké konspirace zlikvidoval skutečný experiment.

O takzvané 5G celulární síti se toho mnoho traduje – především o rizicích, a dokonce i zdravotních problémech. Tvrzení, že sítě 5G způsobují lidskému organismu problémy, je však hoax, vyplývá to z nové vědecké studie provedené experty z Constructor University.


Nepřehlédněte: Čína buduje ve vesmíru AI superpočítač, o kterém si Západ může nechat zdát. Výkonem atakuje hranici nemožného


Způsobují sítě 5G zdravotní rizika?

Již několik let se objevují divoké teorie o tom, jak jsou sítě 5G nebezpečné. Setkávali jsme se s nimi zejména v době pandemie, kdy konspirační teoretici spojovali tuto technologii s různými zdravotními problémy. Pokud si pamatujete, všemožně na internetu psali, že 5G způsobuje sníženou plodnost, poškození buněčné DNA, nadbytek intracelulárního vápníku či rakovinu. Nový výzkum však nic takového nepotvrdil. Naopak z něj vyplývá, že technologie 5G nemá na lidské zdraví žádný negativní vliv.

5G
5G vysílač | foto: ArtisticOperations / Pixabay

Lidem nebezpečí nehrozí

Tým z německé Constructor University vystavil dva typy lidských kožních buněk elektromagnetickým polím 5G. Tyto buňky byly vystaveny účinkům frekvencí 27 a 40,5 GHz, které jsou výrazně vyšší než frekvence, jež používají současné komerční mobilní sítě. Vědci použili k simulaci nejhorších scénářů úrovně výrazně převyšující přísné bezpečnostní normy.

Po 48 hodinách vystavení účinkům sítí 5G výzkumníci nezjistili žádné významné změny ve fungování buněk. Exprese genů a metylace DNA, což jsou klíčové ukazatele zdraví a stability buněk, zůstaly neovlivněny. Test tak prokázal, že technologie 5G je pro člověka zcela bezpečná. „Naše výsledky jasně ukazují, že ani za nejextrémnějších podmínek nedochází v lidských kožních buňkách k žádným významným změnám,“ uvedli autoři studie.

Telefon, akce
Chytrý telefon podporující 5G | foto: Pexels / Pixabay

Čepičky z alobalu nejsou třeba

Tým vědců kladl velký důraz na přísnou kontrolu experimentu, včetně možnosti slepého testování a monitorování teploty, aby došlo k vyloučení jakéhokoliv možného zkreslení. To vše proto, aby nemohlo dojít ke zpochybnění výsledků a vědci měli také materiál pro vzájemné porovnání. I proto je jejich výzkum patrně tím nejkomplexnějším a nejpřesnějším, jaký se kdy zabýval vlivem signálů 5G na lidské buňky.

Ze studie německých expertů vyplývá, že v reálných podmínkách signály 5G lidem hlavu neuvaří. Nový výzkum je součástí rostoucího počtu důkazů, které ukazují, že technologie 5G nepředstavuje biologickou hrozbu a že její používání je naprosto bezpečné. Na lidské zdraví nemá vliv 5G, ale spíše množství času, které strávíme denně zíráním do obrazovek, uzavírají vědci v článku, který publikoval odborný časopis PNAS Nexus.

Zdroj náhledové fotografie: Đức Trịnh / Unsplash, zdrój: BGR, PNAS Nexus

Total
0
Shares
1 komentář
  1. A co mix všech dosavadních signálů s 5G vysíláním navrch? Je na to nějaká studie, model nebo dokonce norma, která by Omezila případné rezonance, když vezmeme v úvahu harmonické frekvence?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..