Putin

Utekli z Ruska kvůli nesouhlasu s invazí na Ukrajinu. Teď se tamní vláda bojí, že IT specialisté vyzradí informace NATO

  • Nejlepší softwaroví vývojáři uprchli z Ruska
  • Odliv mozků je velkou příležitostí pro ostatní

Desítky tisíc špičkových ruských vývojářů opustily zemi během vojenské invaze na Ukrajinu. Exodus technologických talentů představuje pro Rusko problém hned z několika důvodů. Tamní vláda se například obává toho, že IT specialisté, kteří odcestovali za prací do zemí NATO, neúmyslně vyzradí informace, které ohrozí bezpečnost ruského státu.


Nepřehlédněte: Úprk mozků z Ruska pokračuje. Zemi opustily stovky špičkových softwarových vývojářů


Kdo má zdravé nohy, je na cestě pryč

Pracovníci v oblasti informačních technologií, kteří mohou pracovat odkudkoli, byli silně zastoupeni mezi Rusy, kteří uprchli poté, co Moskva vyslala na Ukrajinu svou armádu a později vyhlásila částečnou mobilizaci (psali jsme o tom zde). Ruská vláda odhaduje, že v současné době v zahraničí pracuje asi 100 000 ruských softwarových specialistů, což pro zemi představuje zásadní problém.

Tamní úřady se obávají rizika, že by se mnoho ruských expertů mohlo dostat do zemí NATO a neúmyslně sdílet citlivé informace, které by poškodily ruskou bezpečnost. Pracují proto na zákonu, který by specialistům zakázal odcestovat z Ruska.

Ne všichni však s takovým drakonickým návrhem souhlasí. Proti je například ruské ministerstvo digitálních technologií, které se obává, že úplný zákaz sníží efektivitu ruských IT firem a jejich konkurenceschopnost: „Nakonec vyhraje ten, kdo dokáže přilákat nejtalentovanější zaměstnance, včetně těch ze zahraničí,“ tvrdí.

IT specialista
Zdroj: Christina @ wocintechchat.com / Unsplash

Vývojáři se do Ruska vracet nechtějí

Zatímco mnoho rozčarovaných a nadaných Rusů odešlo do zemí jako Lotyšsko, Gruzie nebo Arménie, kde se běžně mluví rusky, někteří udělali větší skok – do Argentiny. IT specialista Roman Tulnov uvedl, že už se do Ruska za žádných okolností nevrátí. „Chtěl jsem odjet už před nějakou dobou, ale 24. února se všechno vyjasnilo. Pochopil jsem, že v Rusku už to není k žití,“ řekl.

Ruská vláda však zkoumá ještě jeden způsob, jak by mohla přinutit odstěhované IT specialisty, aby se vrátili zpět domů. Namísto zákazu uvažuje o vyšším zdanění všech, kdo pracují v zahraničí. Za tuto myšlenku lobuje hlavně bývalý ruský vicepremiér Vjačeslav Volodin.

Designérka Julie odhaduje, že čtvrtina jejího týmu by raději skončila, než aby se pod nátlakem vrátila do Ruska. „Taková nealternativní volba je trochu jako vyjednávání s teroristy: ‚Vraťte se nebo vám znemožníme pracovat’,“ řekla.

Profesionální hráč online pokeru Saša, žijící také v Argentině, uvedl, že ruské daně už přestal platit. „Když platíte daně, podporujete stát a jeho vojenskou expanzi. Takže neplatím a ani to neplánuji,“ dodal.

Zdroj náhledové fotografie: DimitroSevastopol / Pixabay, zdroj: Reuters

Total
0
Shares