Halcyon

USA vyvíjí dopravní letadlo budoucnosti. Halcyon bude pětkrát rychlejší než zvuk

  • Halcyon je nástupce legendárních letadel Concorde
  • Pasažéry z Paříže do New Yorku přepraví za hodinu a půl

Americký startup Hermeus pracuje na vývoji superrychlého komerčního letadla, které několikanásobně pokoří rychlost zvuku. Z Ameriky do Evropy to i s pasažéry zvládne za pouhých 90 minut. První zkoušky stroje Halcyon se mají uskutečnit ještě v tomto desetiletí.


Nepřehlédněte: Samsung je pilný jako včelička. Právě poslal One UI 6.1 na telefon za 5 000 korun


Hypersonický Halcyon

Možná jste slyšeli o startupu Hermeus, který se vážně zabývá hypersonickou leteckou dopravou. Své nadzvukové letouny, které mají sloužit k vojenským účelům, ale i běžnému komerčnímu létání, vyvíjí už několik let.

Díky speciálnímu náporovému motoru, který dostal název Chimera, mají zvládnout přepravovat pasažéry (nebo vojáky) rychlostí překračující hranici Mach 5, tedy více než 6 000 kilometrů za hodinu. Tím by se výrazně urychlilo mezikontinentální cestování a letecká doprava by vkročila do své zcela nové éry.

O vyvíjeném letounu Halcyon se spekuluje už několik let a jeho srovnání s legendárním Concordem, který však byl schopen vyvinout maximální rychlost odpovídající „pouze“ Mach 2, není náhodné.

Hypersonické letadlo má mít neuvěřitelný dolet 6 500 kilometrů na jedno natankování, což je dost na to, aby na jeden zátah zvládlo transatlantické trasy, například z New Yorku do Paříže – a to v rekordním čase. Transpacifické trasy, jako z Los Angeles do Tokia, však budou vyžadovat malé mezipřistání.

Halcyon
Zdroj: Hermeus

Letadlo představuje budoucnost

Zajímavé je, že letoun nebude moci využívat mezikontinentální a vnitrostátní trasy, které vedou nad pevninou, protože při překročení pětinásobku rychlosti zvuku vzniká mohutný zvukový třesk.

Jakkoli neuvěřitelně projekt Halcyon zní, jeho realizace není úplně bez šance. Startup Hermeus totiž založili zaměstnanci, kteří dříve působili ve firmách, jako je SpaceX, Blue Origin, NASA či Boeing.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hermeus, zdroj: The Sun, Hermeus

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..