NASA X-59 QueSST

USA přepíšou historii. Představí revoluční supersonické letadlo X-59, které hranici zvuku prolomí zcela novým způsobem

  • Američané představí nový letoun NASA X-59
  • Má být neuvěřitelně rychlý a tichý zároveň

Americká vesmírná agentura NASA zvyšuje šance na obnovení komerční dopravy nadzvukovými letouny. Už za několik dní totiž oficiálně představí tichý dopravní nadzvukový letoun X-59 QueSST, přezdívaný syn Concordu, který by neměl produkovat hlasitý sonický třesk.


Nepřehlédněte: NASA zahájila misi s cílem přistát na Slunci. Bude to monumentální úspěch pro celé lidstvo, říkají vědci


X-59? Prý ho vůbec neuslyšíme

Letoun X-59 Quiet SuperSonic Technology (Quesst) se od roku 2019 staví v závodě Skunk Works společnosti Lockheed Martin v kalifornském Palmdale.

Experimentální stroj je navržen tak, aby létal nadzvukovou rychlostí a minimalizoval typický zvuk sonického třesku. Vědci uvádí, že díky důmyslné konstrukci letadla se jeho hlasitost sníží na ránu podobnou zvuku bouchnutí dveří automobilu.

Podle NASA by X-59 Quiet SuperSonic Technology mohl pomoci změnit předpisy, které v současnosti zakazují nadzvukové lety nad obydlenými oblastmi kvůli hluku, který sonický třesk způsobuje.

„I s X-59 tu sice stále budou rázové vlny, protože křídla vytvářejí vztlak a hluk, ale tvar letadla je pečlivě navržen tak, aby se tyto vlny nesčítaly,“ vysvětlil letecký inženýr NASA Ed Haering.

NASA X-59
Zdroj: NASA

Místo oken NASA nabídne rozšířenou realitu

Letoun se vyznačuje ostrou, protáhlou příďovou částí připomínající zobák, která měří na délku 11,5 metru. Konstruktéři ho proto s nadsázkou přirovnávají k papírovým letadélkům, jaká si skládají děti. Díky unikátní konstrukci letadla bude pilot sedět blíže ke středu, aniž by měl před sebou čelní sklo. Naslepo ale nepoletí.

Systém vnějšího vidění, skládající se z několika kamer, softwaru pro zpracování obrazu a supervýkonného počítače, který propojí nové a stávající technologie, poskytne pilotům ultrarealistické zobrazení rozšířené reality. „Je to téměř jako dívat se z okna,“ říká zkušební pilot NASA Jim Less.

X-59 vzlétne snad ještě do konce roku a pokud nedojde ke komplikacím, měl by provést několik letů nad velkými městy, kde bude demonstrovat, jak je tichý, takže by americký úřad pro letectví FAA mohl opět povolit nadzvukové lety nad pevninou.

K představení letadla dojde v pátek 12. ledna a NASA všem zájemcům nabídne na svých oficiálních webových stránkách bezplatný živý přenos.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Úplně zbytečně vyhozený prachy.Vubec nechápu proč se v USA takhlens vyhazujou peníze.Se teď tenhle stroj párkrát prolítne a konec.

Comments are closed.