Velký hadronový urychlovač částic

Urychlovač částic v CERNu jede na plný výkon, na internetu se množí divoké konspirační teorie

  • Urychlovač částic v CERNu je opět v provozu
  • Vědci proti sobě opět poslali dva protonové paprsky

Částicový urychlovač Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) u švýcarské Ženevy je po tříleté odstávce opět v plném provozu. V zařízení vědci simulují dobu před vznikem vesmíru před necelými 14 miliardami lety. Jeho novým úkolem je studovat spletitý svět subatomárních částic.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence dokáže předvídat zločin týden dopředu s více než 90% přesností, tvrdí vědci


Urychlovač částic

Po odstavení z důvodu modernizace a údržby Velký hadronový urychlovač (LHC) po třech letech zahájil nové období testů. Všeobecně se o něm ví, že je schopen vytvářet v laboratoři podmínky odpovídající těm, které panovaly ve vesmíru pouhých několik mikrosekund po velkém třesku.

27 kilometrů dlouhý stroj se nachází 100 metrů pod zemí na švýcarsko-francouzské hranici a od počátku se stal terčem různých konspirací. Když vědci urychlovač v roce 2008 spustili, mnozí věřili, že způsobí konec světa. Internetem se nesly poplašné zprávy, že vytvoří mikroskopické černé díry, které začnou vysávat okolní hmotu, až nakonec Země zanikne.

Otevře portál do pekla?

A terčem divokých spekulací se urychlovač stal i nyní. Na internetu znovu kolují spekulace, že otevře temný portál do pekla nebo paralelní dimenze. Robert Johnson, fyzik z Institutu pro částicovou fyziku v Santa Cruz a člen vědeckého týmu pro vesmírný teleskop NASA Fermi nicméně ubezpečuje, že žádné takové nebezpečí nikdy neexistovalo a neexistuje.

Velký hadronový urychlovač částic
Zdroj: se souhlasem CERN

Už běží na plné obrátky

Ke znovuspuštění částicového urychlovače došlo v pátek 22. dubna po více než třech letech. Poté trvalo několik měsíců, než se stroj rozběhl na plné obrátky. Nyní vědci hlásí, že se v něm od 5. července opět odehrávají silné protonové srážky, které jim mají poskytnout poznatky o základních zákonech vesmíru.

Velký hadronový urychlovač (LHC) bude v provozu po dobu následujících čtyř let a experti věří, že počet kolizí do roku 2025 zdvojnásobí. Pokud vše půjde podle plánu, ročně se v urychlovači uskuteční zhruba biliarda (1 000 000 000 000 000) srážek.

Zdroj náhledové fotografie se souhlasem CERN, zdroj: The Sun, DailyStar, CERN

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ja jsem fanda tehle veci. Ale vysvetli mi prosim v kostce nekdo jaky prinos to pro lidsvo bude mit? Poznatky o zakladnich zakonech vesmiru? Dekuju. 👍🏻

Comments are closed.