YouTube

Úplně první video na YouTube vydělalo svému autorovi majlant. V 19 sekundách ukazuje slony pojídající seno

  • „Super věc na slonech je, že mají opravdu, opravdu dlouhé choboty,“ tak zní věta ve videu, se kterým debutovalo YouTube
  • Pronesl ji mladičký zakladatel videokanálu při návštěvě zoologické zahrady

23. dubna 2005, pár minut před půl desátou večer, se začala psát historie největší databáze krátkých videí na internetu. Jawed Karim, jeden ze zakladatelů platformy YouTube, na ni umístil první video. Jmenuje se Me at the Zoo (Já v Zoo) a jak už název napovídá, odehrává se v zoologické zahradě, konkrétně v San Diegu.


Nepřehlédněte: Hypersonický letoun Sky Magnetar přepraví cestující přes půl zeměkoule během několika minut


První video na YouTube…

V devatenáctisekundovém záznamu stojí Karim před výběhem slonů a přemítá o tom, jak je zajímavé, že mají tak dlouhé choboty. „Tak jsme tady. Přímo u slonů. Super věc na slonech je, že mají opravdu, opravdu dlouhé choboty. Fakt super,“ hovoří na něm v hlavní roli tehdy pětadvacetiletý mladík. Během svého výletu do zoo neměl ani tušení, že právě stvořil miliardový byznys.

Video navždy zcela změnilo způsob, jakým lidé dnes konzumují média a také zahájilo zlatou éru krátkých klipů. Od roku 2005 nasbíralo neuvěřitelných 321 milionů návštěv.

321 milionů zhlédnutí

YouTube je nyní považováno za nejnavštěvovanější webovou stránku na světě. Jawed Karim, který odešel z Googlu v roce 2005, aby mohl pokračovat v postgraduálním studiu počítačových věd na Stanfordově univerzitě, získal 137 443 akcií společnosti, jejichž hodnota se podle deníku The New York Times v současné době pohybuje na úrovni 183 miliard dolarů, což za necelých 20 sekund natáčení není špatné.

Ačkoli je obsah klipu poněkud nudný, představuje ideální ukázku toho, čím se YouTube chtěl stát – platformou, kde lidé mohou sdílet skutečné okamžiky ze svého života, ať už jsou zajímavé, nebo ne.

YouTube založili 14. února 2005 američtí softwaroví inženýři Jawed Karim, Chad Hurley a Steve Chan. Původním záměrem bylo vytvořit z něj seznamku, ale postupem času se tato myšlenka vyvinula ve vizi platformy, která by zpřístupnila online video a usnadnila jeho sdílení.

Zdroj náhledové fotografie: NordWood Themes / Unsplash, zdroj: NYTimes

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..