Černá díra

Unikátní snímek: Černou díru v centru Mléčné dráhy obklopují magnetická pole. Vědci je poprvé vyfotili

  • Vědci přišli se zajímavým zjištěním
  • Supermasivní černou díru Sgr A* obklopují silná magnetická pole

Astronomové vůbec poprvé v historii zachytili polarizované světlo a magnetická pole, která obklopují Sagittarius A* (Sgr A*), supermasivní černou díru v srdci Mléčné dráhy. Na svém webu o tom informoval globální výzkumný tým projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT).


Nepřehlédněte: V USA otestovali nástupce legendárního Concordu. Podívejte se na první let nadzvukového XB-1


V centru Mléčné dráhy číhá Sagittarius A*

Výzkumníci novou fotografii černé díry Sagittarius A* získali skládáním rádiových signálů z různých obřích teleskopů, které jsou rozmístěné po celém světě. Historické pozorování odhalilo, že magnetická pole mají podobnost s těmi, která obklopují supermasivní černou díru v srdci galaxie M87. Jde o překvapivé zjištění, protože Sgr A* má hmotnost přibližně 4 milionů Sluncí, ale M87* je mnohem monstróznější, její hmotnost odpovídá zhruba 6,5 miliardám Sluncí.

„Nový snímek černé díry v centru naší Mléčné dráhy potvrzuje, že v její blízkosti se nacházejí uspořádaná magnetická pole,“ uvedla pro server The Space Sara Issaoun, spoluvedoucí výzkumu a Einsteinova stipendistka programu NASA Hubble Fellowship. „Již nějakou dobu se domníváme, že magnetická pole hrají klíčovou roli v tom, jak se černé díry živí a vyvrhují hmotu v silných výtryscích.“

EHT se skládá z mnoha teleskopů po celém světě, včetně známé soustavy ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Záběr Sagittariu A* však není prvním reálným snímkem černé díry. Tou se stala fotografie z roku 2017, která ukazovala právě gigantickou M87*.

Dva roky po tomto snímku odhalila spolupráce EHT pohled na polarizované světlo, které vychází z černých děr, ještě jednou a v lepších detailech. „Polarizované světlo je to, co nás učí o magnetických polích, vlastnostech plynu a mechanismech, které se odehrávají, když se černá díra živí. Vzhledem k těžkostem při pozorování Sgr A* je překvapivé, že se nám vůbec podařilo takový snímek získat!“ dodala Issaoun.

Vědci nyní porovnávají dvě černé díry na opačných koncích spektra supermasivních černých děr – jednu s miliardkrát větší hmotností než Slunce a druhou s hmotností milionkrát větší než naše hvězda. Ze získaných dat vyplývá, že jejich magnetická pole se nápadně shodují.

Tato podobnost je obzvláště překvapivá, protože M87* a Sgr A* jsou velmi odlišné černé díry. M87* je zcela zvláštní černá díra: Má hmotnost několika miliard Sluncí, žije v obří eliptické galaxii a vyvrhuje silný proud plazmatu viditelný na všech vlnových délkách. Naproti tomu Sgr A* je mimořádně obyčejná. 

Astronomové se domnívají, že magnetická pole přímo souvisejí s vypouštěním výtrysků. M87* je obklopena takovým množstvím plynu a prachu, že každý rok spotřebuje ekvivalent dvou nebo tří Sluncí. To znamená, že má k dispozici spoustu materiálu, který lze vystřelit do vesmíru jako jety.

Naproti tomu černá díra Mléčné dráhy je obklopena velmi malým množstvím hmoty a živí se tak pomalu, že to odpovídá stravě člověka, který by jedl zrnko rýže jednou za milion let. Nová pozorování však napovídají, že Sgr A* výtrysky přece jenom vypouští, jen je nevidíme.

Co je černá díra

Černá díra je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Takovéto astronomické těleso obklopuje prostředí zvané horizont událostí, z něhož není možné vyslat ven žádný signál. Je proto přirozené, že černou díru nelze vidět, ale horký disk materiálu kolem ní září jasně.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: The Space, Astrophysical Journal Letters

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..