hacker, macbook, apple

Umělá inteligence v rukou kyberzločinu. Hackeři ji začínají používat k vývoji zlodějských malwarů a šifrovacích nástrojů

  • Hackeři si oblíbili umělou inteligenci
  • Na fórech se radí, jak ji co nejefektivněji používat

Byla to jen otázka času, než k tomu dojde. Společnost Check Point upozorňuje, že kyberzločinci začali používat umělou inteligenci k vývoji škodlivých kódů a útočných nástrojů. Na hackerských fórech vytváří zlodějské malwary a šifrovací nástroje.


Nepřehlédněte: Apokalypsa jménem Apophis: Záhadný asteroid se k Zemi přiblíží v pátek třináctého 2029


„Umělá inteligence bude zcela jistě jedním z hlavních témat roku 2023. AI technologie pomáhají při ochraně před kybernetickými hrozbami, ale zároveň vidíme velký zájem kyberzločinců například o chytávacího robota ChatGPT. Hackeři zkouší tuto dostupnou technologii používat k psaní škodlivého kódu, a i když jsou současné pokusy poměrně jednoduché, je jen otázkou času, než začnou AI nástroje využívat mnohem sofistikovanějším způsobem i profesionální hackerské skupiny,“ říká Petr Kadrmas z Check Pointu.

Umělá inteligence v rukou zločinu

Na konci loňského roku se na jednom populárním hackerském fóru objevilo vlákno s názvem „ChatGPT – výhody malwaru“. Autor vlákna prozradil, že experimentuje s ChatGPT, aby vytvořil malwarové kmeny podle popisu ve výzkumných publikacích. Podařilo se mu například vygenerovat základní nástroj pro krádeže, který v systému vyhledává 12 běžných typů souborů (například dokumenty MS Office, PDF a obrázky). Pokud jsou nalezeny zajímavé soubory, malware je zkopíruje do dočasného adresáře, zazipuje a odešle přes web. 

Soubory jsou ovšem odesílané v nezašifrované podobě, takže se mohou dostat do rukou i třetím stranám. Další skript by bylo možné snadno upravit tak, aby stáhl a spustil jakýkoli program, včetně běžného malwaru. „Mohlo se sice jednat o technicky orientovaného hackera, který chce jen vyzkoušet možnosti nové technologie, ale ve skutečnosti se zdálo, že příspěvky spíše ukazují technicky méně zdatným kyberzločincům, jak ChatGPT využít k tvorbě malwaru a k útokům,“ uvádí zpráva.

Umělá inteligence
Zdroj: kiquebg / Pixabay

AI pomůže i naprostým začátečníkům

Na témže fóru zveřejnil hacker s přezdívkou USDoD skript v jazyce Python, o kterém zdůraznil, že je to „první skript, který kdy vytvořil“. Zároveň potvrdil, že využil neuronovou síť OpenAI. Je to ukázka, že kyberzločinci, kteří nemají téměř žádné vývojářské zkušenosti, by mohli umělou inteligenci využít k vývoji škodlivých nástrojů a útoky na úrovni profesionálních kyberzločinců jsou zase o krok blíž i amatérům.

Zmíněné kódy lze samozřejmě použít i neškodným způsobem. Zároveň je však možné skript jednoduše upravit, aby zcela bez interakce uživatele zašifroval něčí počítač. Kód lze dokonce změnit i na ransomware, což by mohlo vyvolat paniku, protože ransomwarové útoky už tak patří mezi nejnebezpečnější hrozby současnosti.

Hackeři hledají skuliny, jak se obohatit

Kyberzločinci také ukazují, jak pomocí ChatGPT vytvořit skripty pro darkwebové tržiště a nabídnout platformu pro automatizovaný obchod s nelegálním nebo kradeným zbožím, jako jsou kradené účty nebo platební karty, malware nebo dokonce drogy a munice, přičemž veškeré platby mohou probíhat v kryptoměnách.

Na hackerských fórech také probíhají diskuze, jak využít ChatGPT k vytváření podvodných schémat. Většinou se jedná o generování uměleckých děl pomocí jiné OpenAI technologie (DALLE2) a online prodej pomocí legitimních platforem, jako je Etsy. Jiný hacker zase vysvětluje, jak vygenerovat e-knihu nebo krátkou povídku pomocí ChatGPT a prodat obsah online.

Čeká nás nová vlna sofistikovaných podvodů

Zatím je příliš brzy, abychom mohli jasně říci, jestli se umělá inteligence stane novým oblíbeným nástrojem hackerů. Nicméně kyberzločinci možnosti zneužití aktivně zkoumají, měli bychom proto zpozornět a v letošním roce se připravit na nové nebezpečné výzvy.

Zdroj náhledové fotografie: Azamat E / Unsplash zdroj: Check Point 

Total
0
Shares