Umělá inteligence, fotbal

Umělá inteligence předpověděla vítěze letošního MS ve fotbale. Napodobí slavnou věšteckou chobotnici Paula?

  • Umělá inteligence začala „fušovat“ do řemesla věštkyním
  • Předpověděla výsledky letošního MS

Asi nikdo nezapomněl na chobotnici Paula, která s neskutečnou úspěšností předpovídala zápasy na mistrovství světa ve fotbale. Paul již však nežije, a tak se na jeho místo senzibilní legendy cpe umělá inteligence.


Nepřehlédněte: Bizarní skútr vypadá jako kříženec chytrého telefonu a skleněné koule. Zaujme fatální konstrukční vadou


Umělá inteligence předpověděla vítěze

Pokud budeme věřit schopnostem umělé inteligence, známe s předstihem vítěze právě probíhajícího turnaje. Odborníci z Institutu Alana Turinga naprogramovali sofistikovaný neuronový model, který byl schopný předpovědět, jak dopadne letošní mistrovství světa ve fotbale.

Umělá inteligence nazvaná Airsenal při své předpovědi vycházela z výsledků mezinárodních zápasů jednotlivých týmů v období od roku 2002 až do současnosti. Poté provedla více než 100 000 kombinací a dospěla k řadě zajímavých předpovědí.

Podle robota má největší šanci na vítězství Brazílie (25 %) před Belgií a Argentinou. Francie obsadila čtvrté místo, zatímco kolébka fotbalu, Anglie, má podle AI jen sedmiprocentní šanci na vítězství v turnaji.

Umělá inteligence, fotbal
Zdroj: Fuzan Saari / Unsplash

Překonat Paula nebude ani v nejmenším jednoduché

Autoři studie, která vznikla pod vedením doktora Nicka Barlowa, důrazně varují před uzavíráním sázek na základě výsledků AI. „Rozhodně bychom nedoporučovali sázet na žádnou z našich předpovědí!“ říkají. Kvůli obavě z možných důsledků svou umělou inteligenci raději označují za zábavný vedlejší projekt. „Bez ohledu na to, jak je v konečném důsledku váš model dobrý, fotbal je hra o náhodě.“

Zda se umělá inteligence zapíše do dějin tak, jako chobotnice Paul, je prozatím ve hvězdách. Německý hlavonožec se stal celebritou, když správně odhadl výsledky všech sedmi zápasů německého týmu na MS 2010 a také finále mezi Španělskem a Nizozemskem.

Zdroj náhledové fotografie: Fauzan Saari / Unsplash, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares