Umělá inteligence

Umělá inteligence může vyléčit lidskou duši. Jste připraveni na rozhovor se svým vnitřním dítětem?

  • Programátorka se podělila se zajímavým příběhem
  • Smířit se s dětstvím jí pomohla umělá inteligence

Co to vlastně je umělá inteligence? Řada lidí má pocit, že se pod tímto označením skrývá dystopická budoucnost plná robotů, kteří si s námi sice povídají, ale za našimi zády tajně spřádají plány na vzpouru. Jenže ve skutečnosti jsou neuronové sítě všude kolem nás. Najdeme je třeba v chytrých telefonech, virtuálních asistentech nebo programech, které nám pomáhají s nakupováním na internetu.


Nepřehlédněte: Čeká nás vzpoura strojů? Umělá inteligence může způsobit jadernou katastrofu, myslí si vědci


Umělá inteligence je všude kolem nás

Nedávno jsme vás informovali o příběhu vývojáře, který stvořil chatovacího robota, aby mohl hovořit s mrtvými lidmi. O něco podobného se nyní pokusila i programátorka Michelle Huang.

Žena říká, že vytvořila chatbota s umělou inteligencí na základě deníků ze svého dětství. Důvod? Chtěla rozprávět se svým vnitřním dítětem z dávné minulosti.

Od experimentu si slibovala, že jí pomůže vyrovnat se s bolestivymi událostmi z mládí. K vytvoření chatbota použila GPT-3, jazykový model umělé inteligence, který využívá sofistikované hluboké učení k tomu, aby měl uživatel dojem, že komunikuje se skutečným člověkem.

Rozhovor lepší než deset doktorů

Žena uvádí, že umělé inteligenci pokládala otázky a dostávala odpovědi, které byly až děsivě podobné tomu, jak by ve svém dětství nejspíš sama skutečně reagovala. Huang podle svých slov častokrát nabyla dojmu, jako kdyby si v reálném čase skutečně psala se svým mladším já.

Není proto divu, že svou zkušenost s chatbotem popisuje jako povznášející a léčebnou: „Když jsem jí řekla, že je milovaná, že o ni pečuji a že je v bezpečí, což jsou slova, která mé minulé já vždy chtělo slyšet… měla jsem pocit, jako bych sáhla do minulosti a objala ji, a cítila jsem, jak se ten pocit rozlévá zpět do přítomnosti.“ Závěrem programátorka dodala, že celá konverzace byla nefalšovaným léčivým procesem a nikdy předtím by ji nenapadlo, že něco takového zažije.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares