Robot, kyborg, umělá inteligence

Rozhovor ze záhrobí: Umělá inteligence přivede mrtvé zpět k životu, ale digitální vzkříšení něco stojí

  • Ztrácíme po smrti nárok na soukromí?
  • Umělá inteligence simuluje konverzaci s mrtvými

Herní vývojář vynalezl chatovacího robota, který dokáže simulovat rozhovory se skutečnými lidmi. Včetně těch zesnulých. Stačí zaplatit malý poplatek a můžete rozprávět třeba s babičkou nebo Stevem Jobsem.


Nepřehlédněte: Čeká nás vzpoura strojů? Umělá inteligence může způsobit jadernou katastrofu, myslí si vědci


Ztráta milované osoby je skličující. Ještě těžší ale je, když s ní nemůžete sdílet její přítomnost, dotýkat se jí nebo s ní znovu mluvit. Technologie naštěstí již léta nabízí pozůstalým možnost, jak zůstat ve spojení s těmi, které ztratili, ať už prostřednictvím fotografií nebo videí.

Umělá inteligence simuluje rozhovor s mrtvými

Nyní se však věci posunuly ještě o krok dál, protože umělá inteligence byla použita k oživení zesnulých, aby s nimi bylo možné vést rozhovor. Za malý poplatek můžete používat chatbota, který napodobuje chování někoho, koho jste ztratili. Project December, který vytvořil herní vývojář Jason Rohrer, slibuje, že jeho umělá inteligence dokáže simulovat textovou konverzaci s kýmkoli, včetně někoho, kdo už nežije.

„Je zajímavé vytvořit něco tak špičkového, bláznivého a připomínajícího sci-fi. Pro mě, jako tvůrce, je to fascinující,“ řekl Rohrer v rozhovoru pro The Register. Dodal, že doufá, že uživatelé získají pomoc, kterou hledali.

Robot, kyborg, umělá inteligence
Zdroj: Possessed Photography / Unsplash

Digitální vzkříšení za malý poplatek

Konverzace s mrtvými je možná díky technologii GPT-3, což je jazykový model pro generování textu od společnosti OpenAI sloužící pro výzkum umělé inteligence (AI). Aby byly výsledky co možná nejpřesnější, jsou uživatelé požádáni, aby vyplnili formulář s informacemi o zesnulém, včetně jeho jména, příčiny smrti, osobnostních rysů a jakýchkoli zvláštních informací, například o domácích mazlíčcích.

„V závislosti na záměru mohou být rozhovory vtipné, strašidelné, hluboké, podivné, duchovní, nebo dokonce srovnatelné s léčebným procesem,“ uvedl pro Register jeden z uživatelů, který chatbota vyzkoušel.

Project December varuje uživatele, že by neměli očekávat dokonalost, protože pracuje s technologií na úrovni science-fiction. Poplatek za digitální zmrtvýchvstání naštěstí není vysoký, tvůrce si chatbota (či chcete-li deadbota) cení na pouhých 10 dolarů (zhruba 250 korun).

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: DailyStar, Register

Total
0
Shares