Google Chrome

Umělá inteligence Googlu fatálně selhala. Informace na internetu lépe vyhledá i dítě ze základní školy

  • Společnost Google má z ostudy kabát
  • Její umělá inteligence neumí vyhledat ani základní informaci

Umělá inteligence rychle mění svět internetu a Google nechce zůstat pozadu. Představil proto konverzační nástroj Bard, který má vylepšit vyhledávání a dokázat odpovědět na složité otázky. V živě přenášené události se však dopustil školácké chyby a tržní hodnota Googlu se rázem propadla o více než 100 miliard dolarů.


Nepřehlédněte: Netflix se totálně utrhl ze řetězu. V Evropě začal zavádět pokuty za sdílení účtů


Umělá inteligence Bard

Bard není prostý internetový vyhledávač, ale nástroj, který zpřístupní informace a podle zástupců Googlu dokáže například i obšírně povykládat o nejlepších fotbalových útočnících současnosti. 

Během živě streamované prezentace se však umělá inteligence dopustila trapné chyby. Když se jí šéf společnosti Google zeptal, jaké poslední objevy z teleskopu Jamese Webba byl měl povědět devítiletému dítěti, napsala tři odstavce.

V jednom však neuronový model nehovořil pravdu. To, že Webb pořídil vůbec první snímky exoplanet neboli planet mimo naši Sluneční soustavu, byla chybná odpověď. Podle NASA byl první snímek exoplanety zveřejněn již v roce 2004, kdy ho zaznamenala výkonná pozemní observatoř Very Large Telescope v Chile.

Chybná odpověď stála firmu majlant

Poté, co se na školáckou chybu přišlo, se cena akcií mateřské společnosti společnosti Google – Alphabet – propadla o celých 9 %, což snížilo tržní hodnotu podniku o více než 100 000 000 000 dolarů.

Umělá inteligence
Zdroj: kiquebg / Pixabay

Na chybu vývojáři Googlu přišli až těsně před odvysíláním prezentace, a tak se dostala do veřejného prostoru. Gil Luria, hlavní softwarový analytik společnosti D.A. Davidson, uvedl, že ačkoli společnost Google byla v posledních několika letech lídrem v oblasti inovací umělé inteligence, zdá se, že zaspala v implementaci této technologie do svých produktů.

„Google se v posledních týdnech snažil dohnat, co mohl a to způsobilo, že úterní oznámení bylo uspěchané a prezentaci trapně pokazil chybnou odpovědí,“ dodal.

Google představení uspěchal

Připomeňme, že jméno Bard odkazuje na moudrou postavu, čímž chce Google zřejmě naznačit, že důraz bude kladen na důvěryhodnost. Jenže důvěryhodnost je jedna věc a správnost odpovědí věc druhá.

Pokud si novou službu chcete vyzkoušet, pak vás musíme zklamat. Google oznámil, že ji zatím může testovat jen omezený počet vybraných uživatelů. V příštích týdnech by však měla být dostupná i široké veřejnosti.

Zdroj náhledové fotografie: Firmbee.com / Unsplash, zdroj: GizChina, Metro

Total
0
Shares