Starlink

Ukrajinská armáda hlásí výpadky internetu Starlink. Náhoda nebo Muskova odplata za kritiku „mírového“ plánu?

  • Muskův „mírový plán“ Ukrajince pořádně naštval
  • O několik dní později jsou hlášeny výpadky internetu Starlink

Elon Musk, miliardář a podnikatel, v týdnu navrhl mírový plán pro Ukrajinu. A jeho příspěvky, které napsal na svůj oblíbený Twitter, způsobily pořádný povyk. Kyjev by se podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem nevyhraje. Do Muska se okamžitě obuli ukrajinští politici včetně prezidenta Volodomyra Zelenského. O několik dní později začala ukrajinská armáda hlásit výpadky internetu Starlink? Náhoda, nebo se nejbohatší muž světa naštval?


Nepřehlédněte: Sestřelit satelity Starlink Elona Muska nad Ukrajinou? Rusko vyhrožovalo na půdě OSN


O výpadcích internetového připojení, které zajištují terminály a satelity Starlink, informují zahraniční média. K problémům má docházet na územích dočasně okupovanými ruskými silami, píše deník Financial Times, který cituje ukrajinské úředníky.

Ukrajinci hlásí výpadky internetu

Situace podle všeho není vůbec lehká. Některé výpadky totiž údajně vedly k totální ztrátě komunikace a následným zmatkům na bojišti. Není žádným tajemstvím, že ukrajinští vojáci používají satelitní internetový systém Starlink k odesílání šifrovaných zpráv a k útokům dronů Bayraktar. Pokud by ztráta spojení pokračovala, hrozí, že se současná ukrajinská ofenzíva zpomalí.

Jsme pro Ukrajinu, tvrdí Musk

Příčina technických problémů zatím není známa. Elon Musk na Twitteru reagoval zprávou, ve které napsal: „Co se týče toho, co se děje na bojišti, to je tajné.“  Zároveň znovu zopakoval, že ho Starlink nad Ukrajinou stojí nemalé peníze. To ostatně zmínil i v jednom z předchozích tweetů: „Náklady SpaceX na aktivaci a podporu Starlinku na Ukrajině jsou zatím okolo 80 milionů dolarů. Naše podpora pro Rusko je 0 dolarů. Očividně jsme pro Ukrajinu.“

Je možné, že SpaceX deaktivovala svůj internet Starlink na územích Ukrajiny dočasně ovládaných Ruskem, aby zabránila Kremlu v sestřelení satelitů. Před tím Musk důrazně varuje od chvíle, kdy na Ukrajinu dodal první terminály. Ve hře je samozřejmě i možnost, že signál ruší ruská armáda.

Připomeňme, že Elon Musk nechal na Ukrajinu poslat více než 10 000 terminálů Starlink, které neslouží jen pro běžné připojení populace, ale mají své pevné místo hlavně ve zdravotnictví (internet využívají stovky nemocnic a klinik, hasiči a záchranářů) a armádě.

První místopředseda ukrajinské vlády a ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov začátkem května uvedl: „Hrubá data o využití Starlinku: kolem 150 tisíc aktivních uživatelů za den. To je zásadní podpora ukrajinské infrastruktury a obnovu zničených území. Ukrajina zůstane připojená, ať se děje cokoliv.“

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: FT, PCMag

Total
0
Shares