Ukrajinská armáda

Ukrajinci používají český software k trasování ruských vojsk. Nabourá se do telefonů a stáhne důležitá data

  • Ukrajinská armáda využívá software od české firmy Compelson
  • Ten umožňuje získávat informace o přesunu ruských ozbrojených sil

Ukrajinská armáda má na své straně užitečného pomocníka, a to český software MOBILedit Forensic, pomocí kterého získává informace o přesunech nepřátelských sil nebo obsah z mobilních telefonů.


Nepřehlédněte: Tomuto telefonu Samsung Galaxy, který stál téměř 50 tisíc, samovolně praská displej. Podle všeho nejde o nic vážného


Ukrajinci spoléhají na český software

Po zahájení ozbrojeného konfliktu nabídl český Compelson svůj software MOBILedit Forensic zástupcům Ukrajiny a jejím bezpečnostním složkám, kteří s využíváním okamžitě souhlasili. Napadené zemi se tak naskytla příležitost získat řadu informací, které mají potenciál poskytnout jí taktickou výhodu.

Analýzou smartphonů a chytrých hodinek jsou ukrajinští experti schopni získat GPS data například o přesunech vojenských jednotek nebo zprávy či informace o proběhlých hovorech, ale také analyzovat obsah fotografií v zařízení.

„Doba pokročila a války se již dlouho nevedou jen na bitevním poli. Vždy navíc platilo, že kdo má informace, má náskok před protivníkem,“ říká Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.

DensePose, AI
Zdroj: Rawpixel / Freepik

Fotka prozradí více než slova

Co software dále nabízí? V rámci programu je k dispozici např. I funkce Camera Ballistic, pomocí níž lze zjistit, zda byly fotografie umístěné v paměti zařízení pouze staženy z internetu, nebo přímo vyfoceny, což usnadňuje třídění informací.

Na přání ukrajinské armády autoři do aplikace nedávno přidali velmi žádanou funkci pro detekci zbraní a zbraňových systémů. Při analýze lze nově určit, jaké zbraně se na fotografiích nachází, případně o jakou vojenskou techniku se jedná.

Zdroj náhledové fotografie: Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Compelson TZ

Total
0
Shares