Malware

Ukrajinou zmítá další malware. Jsou uživatelé v Česku v bezpečí?

  • Rusko stále okupuje Ukrajinu
  • Hybridní válka je magnetem na viry
  • Objevil si další nebezpečný malware

Další rizikový malware z rodiny wiper začíná hromadně kosit veškerá elektronická zařízení. Tentokrát jde o CaddyWiper a narazila na něj slovenská společnost ESET. Její experti avizují, že jde o virus, který umí převzít kontrolu nad počítačem nebo notebookem, vymazat uživatelská data z disků nebo je nenávratně poškodit, takže jejich obnovení se stává pouhou fikcí.

Malware „odchytl“ ESET

Jak jsme avizovali už několikrát, ruská okupace Ukrajiny není pouze „klasický“ vojenský útok (jehož následky jsou katastrofální), nýbrž hybridní válka v pravém slova smyslu. To samo sebou nese i opanování kyberprostoru včetně šíření dezinformací, fake news napadání důležitých vládních serverů apod.

A jak vidno, právě malware wiper patří k aktuálně vůbec k těm nerozšířenějším zvláště proto, protože jeho účinky jsou destruktivní a nevratné. Je to další forma eliminace potenciálních možností.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous napadli ruský ropný gigant Rosněfť. Mají 20 TB dat, zaměstancům vymazali iPhony


Česko je zatím z obliga

Též jde o názornou ukázku učebnicového protipólu. Ruští hackeři virus nasadili s cílem všechny informace plošně likvidovat, ukrajinská protistrana s vydatnou podporou dalších uskupení (např. Anonymous) veškeré zcizené údaje dávají na Twitter a další sociální sítě volně k nahlédnutí.

Prozatím nejsou ohledně CaddyWiperu žádné indicie, že by jeho pole působnosti mělo zahrnovat i Česko. To ale neznamená, že k tomu nemůže dojít (rizikovou skupinou je zejména korporátní sféra).

Zdroj náhledové fotografie: Ed Hardie / Unsplash

Total
1
Shares