SYPAQ Systems

Ukrajina nyní používá k boji s Ruskem drony z kartonu. Skládají se jako vlaštovka

  • Jednoduché, levné a pro radar neviditelné
  • Australané zařídili pro Ukrajince drony z kartonu

Australská společnost společnost SYPAQ Systems dodala ukrajinským ozbrojeným silám stovky bezpilotních letounů Corvo, které patří do kategorie PPDS. Tyto drony jsou vyrobeny z kartonu, skládají se stejně snadno jako vlaštovky a vypouští se z rukou nebo z jednoduchého katapultu.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence GPT-4 absolvovala IQ test. Můžeme si oddechnout, chytřejší než Einstein není


Drony poskládané z kartonu

Papírové drony od australské firmy SYPAQ mají dolet až 120 kilometrů a jsou určeny k doručování munice, potravin a léků přímo na frontovou linii. Kromě toho mohou provádět i průzkumné lety nebo na vojenské cíle shazovat malá výbušná zařízení, píše server Interesting Engineering. „Unesou tři až pět kilogramů nákladu, ale sloužit mohou i jako klamné cíle.“

Corvo je nízkonákladový dron pro doručování zásob a vojenského vybavení do oblastí, kam se tradiční logistické prostředky nedostanou. Plochá konstrukce umožňuje snadnou přepravu dronů během válečného konfliktu – 24 kusů je umístěno v nevelké krabici, kde vojáci naleznou i montážní návod, řídící jednotku, motorky a baterie.

Dron létá autonomně – nepotřebuje tedy operátora – a využívá navádění pomocí GPS. V případě, že je GPS signál protivníkem rušen, lze využít speciální software, převzít nad letounem kontrolu a k cíli ho navést manuálně.

Díky tomu může dron plnit úkoly i v podmínkách úplného rušení rádiového signálu, což má zásadní význam právě na Ukrajině, kde ruské prostředky pro vedení elektronického boje údajně zlikvidovaly velké množství bezpilotních letounů.

Pro radar jsou neviditelné

Na základě požadavků ukrajinské armády byl systém Corvo upraven také pro zpravodajské, sledovací a průzkumné mise. Některé drony vysílané nad Ruskem okupované území tak jsou vybaveny kamerami a jinými pokročilými senzory k získávání informací o poloze ruských invazních vojsk.

Na Ukrajinu putuje každý měsíc zhruba sto kartonových dronů, přičemž zhruba šedesát letounů denně operuje v blízkosti aktuální válečné linie.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem SYPAQ Systems, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares