UFO, UAP

UFO vytvořené lidmi. Nový čínský stealth bombardér H-20 má mít neuvěřitelný dolet

  • Americký B-21 bude představen už v prosinci
  • Na tahu je ambiciózní Čína

Čína výrazně modernizuje své vojenské letectvo, a to od strategických bombardérů až po bezpilotní prostředky (UAV). Podle tamních médií je země velmi blízko představení svého prvního neviditelného bombardéru H-20.


Nepřehlédněte: Vypadá jako UFO, ale je to nový americký superbombardér B-21 Raider. Má být nezastavitelný


Číňané pracují na vlastním UFO

V poslední době na několika veřejných vojenských akcích v Číně zaznělo, že země má zájem výrazně posílit své bojové schopnosti, aby vytvořila silné strategické odstrašení, což ostatně nedávno prohlásil i prezident Si Ťin-pching.

Čína už několik let soustavně pracuje na nových letounech řady 20, mezi něž patří strategické transportní letadlo Y-20, vrtulník Z-20, neviditelná stíhačka J-20 a stealth bombardér H-20, jehož oficiální premiéra je možná nedaleko.

Stealth bombardér H-20

Čínské pokusy o výrobu stealth (neviditelných) bombardérů se datují do roku 1999, kdy vyšlo najevo, že země získala důležité informace o americkém letounu F-117 Nighthawk, který byl sestřelen nad Bělehradem.

V roce 2014 Čína poprvé poodkryla roušku tajemství a naznačila, že pracuje na letounu, který by mohl nést deset tun munice a uletět až osm tisíc kilometrů bez nutnosti doplňovat ve vzduchu palivo. O čtyři roky později už přišlo oficiální oznámení. A přestože stroj nadále zůstává státním tajemstvím, víme, že využije konstrukci, která se označuje jako létající křídlo.

Vyvrcholení dlouhé čínské snahy

Mnozí experti se domnívají, že premiéra prvního čínského stealth bombardéru není zatím na pořadu dne. A vyjádření tamních médií rozumí spíše jako snaze o pokus narušit představení nového amerického bombardéru B-21 Raideru (psali jsme o tom zde). Ať tak či onak, až se H-20 stane realitou, nikdo nepochybuje o tom, že bude srovnáván se svými americkými protějšky.

Technologicky má být nový B-21 Raider o dvě generace před slavným víceúčelovým bombardérem B-2 Spirit, který poprvé vzlétl již koncem 80. let. Odborníci se kloní k názoru, že čínský stroj bude zaostávat nejen za Raiderem, ale i starším Spiritem. Druhým dechem ovšem dodávají, že technologický náskok USA před Čínou se tenčí a Američané se tak budou snažit schopnosti nového B-21 spíše skrývat, aby Číňanům zabránili v jejich kopírování.

Zdroj náhledové fotografie: Matt Artz / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares