Apple Store, iCar

Udělal by z vás nákup akcií Applu v roce 1980 dnes boháče? Tady je vysvětlení, že to není vůbec jisté

  • Pohádkové zbohatnutí nebo investice s nejistým výsledkem?
  • Kolik byste vydělali, kdybyste v roce 1980 nakoupili akcie Applu?

Když se podíváte na hodnotu akcií společnosti Apple kdysi a dnes, možná si řeknete: „Kéž bych koupil nějaké akcie, když vstupovala na burzu“. V roce 1980 byste však museli plně věřit poněkud excentrickému člověku to, že podivné stroje zvané počítače jednou ovládnou každou domácnost.


Nepřehlédněte: USA utečou světu. Do svých supermoderních letounů F-35 Lightning II integrují přelomový radar


Apple je dnes „tiskárna“ na peníze

Kdo měl před více než čtyřiceti lety podnikavého ducha, věřil vizím Steva Jobse a v roce 1980 nakoupil pár akcií Applu, slušně vydělal. V den uvedení na burzu se jedna obchodovala za 22 dolarů. Otázka zní: Kolik by vám vydělala jedna akcie společnosti Apple, kdybyste ji drželi až doposud? 

Akcie Applu byly mnohokrát rozděleny a dnes byste tedy nevlastnili pouhou jednu akcii, ale rovnou 56 akcií. Na začátku letošního roku každá z nich měla hodnotu přibližně 126 dolarů. Za 43 let by vám tak investovaných 22 dolarů přineslo 7 056 dolarů.

O mnoho veseleji by to vypadalo, kdybyste tenkrát zariskovali a do Applu investovali 220 dolarů – to byste dnes vlastnili akcie v hodnotě 70 560 dolarů.

iPhone
Zdroj: Daniela Araya / Unsplash

Investice s nejistým výsledkem

O investování koluje mnoho mýtů. Jeden přehnaně optimistický je, že dnes koupíte akcie společnosti, která zítra doslova vystřelí ke hvězdám a vy se stanete pohádkově bohatí. Jak ale vidíme na příkladu Applu, ani jeho růst nebyl nijak závratný a dlouhou dobu se jednalo doslova o jednu velkou loterii. 

Apple za svůj úspěch vděčí především Stevu Jobsovi. V roce 1985 ho však z vedení společnosti vyhodili a s firmou to vůbec nevypadalo dobře. Neprodali byste tehdy akcie? A věřili byste v roce 2011, že společnost může i nadále prosperovat po smrti geniálního vizionáře?

Zdroj náhledové fotografie: Laurenz Heymann / Unsplash, zdroj: vlastní, CNN, FOOL, COM

Total
0
Shares