Aequorea

Úchvatný podmořský svět ubytuje 20 tisíc obyvatel. Architekt počítá s tím, že město vytiskne z odpadu na 3D tiskárně

  • Odvážný designér chce udávat trendy
  • Navrhl gigantické podvodní město

Odvážný futuristický návrh architekta Vincenta Callebauta ukazuje, jak by v budoucnu mohl vypadat život na planetě Zemi. Že mořská hladina stoupá? Na tom zase tak moc nezáleží. Podvodní město ve tvaru medúz pojme až 20 tisíc odvážných zájemců.


Nepřehlédněte: Mrakodrap má viset nad zemí z asteroidu. Sci-fi nebo blízká budoucnost?


Aequorea: Město budoucnosti

Vlády po celém světě vyvíjejí strategie, jak svá přímořská města přizpůsobit stoupající hladině moře a změně klimatu. Jeden slavný belgický vizionář však zašel ještě mnohem dál – navrhl dokonalé plovoucí město. Už na první pohled je zřejmé, že se jedná spíše o nápad z říše science fiction, na druhou stranu se mu nedá upřít, že se na něj moc pěkně dívá.

Aequorea, fiktivní podvodní město u pobřeží brazilského Ria de Janeira, se má skládat z budov, které budou vyrobeny z plastového odpadu vytištěného na 3D tiskárně. Tvůrce projektu nám předkládá vizi úchvatného izolovaného světa, ve kterém by lidé žili, pracovali a bavili se. Třeba pohledem na delfíny za svými okny nebo krásy korálů. Ve městě jako z filmu by žilo kolem 20 tisíc spokojených obyvatel. 

Designér klade důraz na naprostou soběstačnost. Aequorea nevyžaduje pro svůj chod žádná běžná fosilní paliva. Město bude schopné vyrábět vlastní energii i teplo, recyklovat vodu a používat fotovoltaiku na horních palubách, kde budou zároveň i zahrady a místa k odpočinku.

32 pater divočiny

Callebaut je známý svými futuristickými projekty včetně organických věží určených k posílení duševního zdraví lidí ve městech. Umělec stojí mimo jiné za architektonickým projektem Rainbow Tree, díky kterému se mají staré ulice filipínského města Cebu proměnit na zelenou zahradu. Kromě lidí má v „zeleném“ mrakodrapu žít úctyhodných 30 000 stromů, keřů a tropických květin. 

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Vincent Callebaut, zdroj: The Sun

Total
0
Shares