Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Úchvatné VIDEO: Slunce odpálilo impozantní protuberanci. Zadržte dech!

  • Jak vypadá velkolepá protuberance?
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděli

Tyto záběry berou dech. Vědec Miguel Claro zveřejnil časosběrné video, na kterém zachytil skutečně velkolepou protuberanci nad slunečním povrchem. Nic krásnějšího jste v životě patrně neviděli.


Nepřehlédněte: Vědci vyslali do oka ničivého hurikánu Fiona robotickou plachetnici. Záběry se nepodobají ničemu, co jste kdy viděli


Slunce se znovu rozzlobilo

Dechberoucí videosekvence byla pořízena 10. července letošního roku, uvádí Portugalec Miguel Claro, jehož velkým koníčkem je pozorování Slunce. Uvádí, že jakmile si uvědomil, že nad slunečním povrchem je vidět obrovská protuberance, na nic nečekal a rychle ji začal fotografovat.

Slunce bylo níže, než by bylo ideální a v atmosféře byla jemná vrstva prachu přicházející z Afriky. Teplota byla také velmi vysoká, v 18:00 místního času 38 stupňů Celsia. Dalo mu proto hodně práce, než pořídil dostatek kvalitních fotografií. Ale jak se můžete přesvědčit, úsilí se vyplatilo.

Odlišnost od erupcí, ty nemění pozici

Konečným výsledkem je neuvěřitelné video ve vysokém 4K rozlišení. Působivý pohyb protuberance na časosběrném snímku působí dojmem, že víří jako tornádo. Pokud to nevíte, vznikají na povrchu ve fotosféře a vybíhají do koróny, tedy do jasně zářícího okolí naší nejbližší hvězdy.

Energetický mechanismus, který protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jisté však je, že jde o jev téměř epických parametrů – do plápolajících chocholů by se hravě vešla celá naše modrá planeta.

K zachycení fascinující události Claro použil refraktorový dalekohled Sky Watcher Esprit 120ED vybavený filtrem Daystar Quark Chromosphere a špičkovou solární kameru od společnosti Player One Apollo-M Max.

Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency, zdroj: The Space

Total
0
Shares