Jupiter, NASA

Úchvatná fotografie Jupiterova vulkanického měsíce Io je nejlepší za poslední desetiletí

  • Sonda zachytila měsíc Io tak, jak jsme ho ještě nikdy neviděli
  • Podívejte se na jeho povrch zjizvený ohnivými sopkami

Sonda Juno americké vesmírné agentury NASA nadále pozoruje Jupiter. V uplynulých dnech poslala vědcům na Zemi fotografii, která se nedá označit jinak než za neuvěřitelnou. A vědci slibují, že brzy dorazí ještě lepší.


Nepřehlédněte: 6G internet klepe na dveře. Číňané do vesmíru vyslali zařízení, které nemá nikdo jiný na světě


Jupiterův měsíc Io

Sonda NASA Juno pořídila nejlepší snímek Jupiterova měsíce Io za poslední desetiletí, když kolem něj 16. října prolétla ve vzdálenosti pouhých 11 645 kilometrů, hlásí nadšení vědci.

Io je o něco větší než pozemský měsíc a je posetý více než 400 aktivními sopkami. Na nejnovějším snímku, na který se můžete podívat ve vylepšeném barevném provedení, jsou patrné stíny těchto monstrózních vulkanických vrcholů, z nichž některé jsou pravděpodobně vyšší než Mount Everest.

Ještě detailnější snímky Io by měla sonda Juno pořídit v nadcházejících měsících, protože její současná oběžná dráha ji při každém průletu k měsíci postupně přibližuje. Vědci očekávají, že v únoru příštího roku se družice přiblíží k povrchu Io na vzdálenost pouhých 1 500 kilometrů.

Jupiter, měsíc, NASA
Zdroj: NASA

Juno zkoumá i ledovou Europu

Sonda byla do vesmíru vypuštěna v roce 2011, na oběžnou dráhu Jupiteru vstoupila v roce 2016 a od té doby zkoumá planetu a její četné měsíce. Jupiter má 95 známých měsíců a čtyři největší – Io, Europa, Ganymedes a Callisto – jsou známy jako jako „Galileovy měsíce“ podle italského astronoma Galilea Galileiho, který je poprvé pozoroval v roce 1610.

Družice Juno loni proletěla ve vzdálenosti 352 kilometrů od Europy a poskytla lidstvu zatím nejbližší snímky tohoto měsíce za více než dvě desetiletí. O rok dříve provedla podobný průlet kolem Ganymedu, který je sám o sobě větší než planeta Merkur, a expertům nabídla informace o magnetickém poli měsíce.

V minulosti snímky všech čtyř měsíců pořizovala orbitální sonda Galileo, která byla vypuštěna v roce 1989 a k Jupiteru šest let cestovala. Na oběžné dráze kolem této planety strávila osm let a v roce 2001 vůbec poprvé vyfotografovala „zjizvený měsíc Io“.

Galileo nakonec v roce 2003 řízeně havarovala, aby nekontaminovala žádný z Jupiterových měsíců, z nichž na některých – jak vědci předpokládají – se zřejmě nachází kapalná voda. Sondu Juno čeká podobný osud: Její navedení na oběžnou dráhu Jupiteru je naplánováno na září 2025.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares