Google Stadia Galaxy Note 20

Tyto telefony Samsung už nikdy nedostanou žádnou aktualizaci. V Česku je lidé stále používají

  • Někteří z vás nejspíš zamáčknou slzu, ale nedá se nic dělat
  • Tady jsou smartphony, se kterými Samsung skončil

Životnost chytrých telefonů s operačním systémem Android je obvykle často diskutovaným tématem, ačkoli v poslední době se blízká na lepší časy.

Když si nějaký takový smartphone koupíte, nemůžete počítat s tím, že se vám o něj výrobce bude starat donekonečna, jako tomu je v případě Applu a jeho iPhonů. Samsung se sice snaží, ale mobilů v nabídce má tolik, že čas od času nějaké prostě odepíše a už se o ně víc nestará.


Nepřehlédněte: Windows 11 dostane vítané vylepšení. Restarty počítače během aktualizací už nebudou třeba


Nemilosrdný Samsung

Nemá smysl nic lakovat na růžovo. Pokud používáte několik let starý telefon, existuje velká šance, že brzy přijdete o softwarovou podporu. Platí to samozřejmě i v případě korejské společnosti Samsung. Podporovat softwarově se firmě vyplatí pouze novější telefony. Kusy staré 4 až 6 let korejská značka dříve či později odepíše a jejich majitele hodí přes palubu.

Jak uvádí server Gizchina, některé starší mobily nejsou vhodné a způsobilé pro získání dalších aktualizací. Je to kvůli tomu, že většina z nich používá starou verzi operačního systému Android. Tentokrát Samsung zapsal na listinu EOL (End-Of-Life) populární čtveřici smartphonů: Galaxy Note 10 Lite, Galaxy S10 Lite, Galaxy A02 a Galaxy A71.

Telefon, mobil
Zdroj: Đức Trịnh / Unsplash

Vzhledem k tomu, že všechny čtyři telefony mají svá nejlepší léta za sebou, a už nějakou dobu dostávaly pouze bezpečnostní aktualizace, nemělo by jejich majitele trápit, že je Samsung definitivně zařízl.

Může se stát, že telefony někdy v budoucnu ještě obdrží kritickou bezpečnostní aktualizaci, pokud bude nalezena závažná bezpečnostní chyba v systému Android nebo uživatelském rozhraní One UI, ale šance, že se tak stane, je poměrně malá. Není však nulová, dodává server SamMobile.

Tyto telefony přichází o podporu

  • Galaxy Note 10 Lite
  • Galaxy S10 Lite
  • Galaxy A02
  • Galaxy A71

Pokud v seznamu výše najdete váš mobil, nepropadejte panice. Pořád vám bude fungovat jako doposud: Zavoláte si, napíšete SMS, podíváte se na video na YouTube a s kamarády pokecáte na sociálních sítích. Počítejte ovšem s tím, že do budoucna bude zranitelnější vůči různým virovým hrozbám a hackerským útokům.

Zdroj náhledové fotografie: Samsung, zdroj: SamMobile, Gizchina

Total
0
Shares