Meteorit

Tunguská katastrofa: Výbuch 1000krát silnější než atomová bomba vyvolal množství konspiračních teorií

  • Způsobil Tunguskou událost meteorit, nebo UFO?
  • Bylo to jako atomovka, ale bez radiace, říkají vědci

V červnu 1908 došlo v tunguské oblasti na Sibiři k obrovské explozi, která zpustošila krajinu o rozloze současného Londýna a jeho předměstí. Tento fenomén, který fascinoval řadu vědců po celém světě, se podařilo vysvětlit až po letech. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o pád gigantického meteoritu, přestože kráter nikdo nikdy neobjevil.


Nepřehlédněte: Slavný astronaut NASA šokoval slovy o mimozemšťanech: Zabránili konci života na Zemi!


Tunguská katastrofa

Jisté je, že 30. června roku 1908 svět jako by se na sekundu zastavil a pak se země otřásla, jak se oblastí prohnal žhavý vítr. V lesnaté krajině severně od Podkamenné Tungusky se právě stalo něco, co se zapíše do historie. Lidé si stěžovali, že je exploze shodila ze židle a kteří pocítili tak silný žár, že si mysleli, že jim hoří oblečení, přestože se nacházeli více než 80 kilometrů od místa, kde se právě stalo něco neuvěřitelného.

V dobových záznamech se lze dočíst, že exploze zničila asi 80 milionů stromů na ploše 2 150 kilometrů čtverečních. Pravděpodobně zabila nespočet zvířat a ačkoli to nebylo nikdy prokázáno, tak i tři lidi.

Místní obyvatelé (Evenkové) si zpočátku mysleli, že jde o pomstu boha Ogdyho, který proklel oblast tím, že spálil stromy a zabil zvířata. Ve skutečnosti se však jednalo o největší zaznamenaný meteorit, který kdy dopadl na Zemi.

Jediné meteority větší než tzv. „Tunguská událost“ dopadaly na povrch naší planety v prehistorických dobách a patří mezi ně i ten, který vyhubil dinosaury.

UFO, meteorit, objekt
Zdroj: DilanArezzo / Pixabay

Kam zmizel meteorit?

Ačkoli po sobě meteorit nezanechal kráter, zničení desítek milionů stromů se dá jen těžko popřít. Na místě, kde k události údajně došlo, se nicméně našlo jen málo důkazů o tom, že zde skutečně dopadl meteorit.

Ještě zajímavější je, že navzdory rozsahu události ji ruští vědci začali zkoumat až v roce 1927. Mineralog Leonid Kulik (ruský vědec známý výzkumem meteoritů v první polovině 20. století – pozn. red.) vedl na místo tým, který očekával, že najde impaktní kráter.

Zatímco jiní teoretizovali o mimozemšťanech nebo miniaturních černých dírách, Kulik se počátečním neúspěchem nenechal odradit a v následujících 40 letech pokračoval ve výzkumu. Nakonec se svým týmem dospěl k tomu, co se zřejmě stalo.

30. června roku 1908 vstoupil do zemské atmosféry rychlostí přibližně 72 500 km/h velký meteorit; jeho velikost se odhaduje až na 200 metrů. Jak se řítil k povrchu, zahřál okolní vzduch na teplotu kolem 25 000 °C.

Kombinace tlaku a tepla způsobila, že explodoval téměř 9 kilometrů nad povrchem, což vedlo ke vzniku ohnivé koule, která vydala energii 1000krát větší než bomba, která zničila Hirošimu.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: IFL Science, Euronews

Total
0
Shares