Raketa

Trosky nekontrolovaně padající čínské rakety dopadly i do obydlených oblastí. Lidé na internetu sdílejí fotky

  • Padající trosky masivní čínské rakety děsily odborníky i veřejnost
  • Většina shořela, ale některé zbytky dopadly i do blízkosti lidí

Nekontrolovaně padající trosky mohutné čínské rakety Dlouhý pochod 5B, které několik dní mířily k Zemi, měly všechny dopadnout do moře u Filipín. Jak se ale nyní ukázalo, některé fragmenty se přece jen zřítily i do obydlených oblastí. Kusy vesmírného „šrotu“ lidé objevují po celé jihovýchodní Asii a obrázky sdílí na sociálních sítích.


Nepřehlédněte: Rekordní úlovek: Webbův teleskop vyfotil dosud nejvzdáleněji zaznamenanou hvězdu, Earendel se narodila na úsvitu vesmíru


Čínská raketa lidem padala na hlavu

Zbytek čínské rakety Dlouhý pochod 5B patřil k největšímu vesmírnému odpadu, jaký vstoupil do zemské atmosféry za poslední desetiletí. Část rakety, jež v neděli dopadla do Indického oceánu, vážila podle odhadů odborníků až 22 tun.

Mnozí experti, jako třeba Jonathnam McDowell z Harvardovy univerzity, kvůli nekontrolovatelnému sestupu rakety Čínu kritizovali za nezodpovědný přístup a varovali, že zbytky prvního stupně mohou spadnout od New Yorku, Madridu a Pekingu na severní polokouli až po jižní Chile.

Nikdo netuší, co se stane příště

Čínské úřady upozorňovaly, že mají trajektorii padající rakety pod kontrolou a informace, že by mohla způsobit materiální škody, označily za nesmysl.

Po pár dnech je jasno: neměli tak docela pravdu. Trosky rakety našli lidé v Indinésii a Malajsii. V několika případech spadly jen desítky metrů od obydlených oblastí. Jako zázrakem se zatím neobjevily žádné zprávy o obětech nebo škodách na majetku.

Dlouhý pochod 5B je jednou z největších raket, které se v současnosti v kosmonautice využívají. Číňané ji do vesmíru poslali už potřetí. Před několika dny vynesla na oběžnou dráhu laboratorní modul Wentian, který se stane součástí čínské orbitální stanice Tiangong.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
1 komentář
  1. To jsou ale idioti kdyby to spadlo např na VVN vedení tak je škoda v 100milionech.Nechápu , že na to serou asi mmiliarda je cenovka blbosti východu!

Comments are closed.