Titanic, Titanik

Tragický osud Titanicu prý předvídala celá řada lidí! Desítky cestujících odmítly nastoupit na palubu

  • Tohle jste o Titanicu určitě nevěděli
  • Kniha odhaluje nová svědectví

Ještě než Titanic vyplul ze Southamptonu na svou první plavbu s 2240 cestujícími na palubě, stalo se několik věcí, které naznačovaly, že do New Yorku nemusí vůbec doplout. Tvrdí to alespoň James Bancroft, který se tragédií zabýval ve své knize „The Titanic Disaster: Omens, Mysteries & Misfortunes of the Doomed Liner“ (Katastrofa Titanicu: znamení, záhady a neštěstí zkázy).


Nepřehlédněte: „Ahoj, mami, pomůžeš mi?“ Přes SMS se šíří podvod, který může ohrozit i Čechy


Tohle jste o Titanicu určitě nevěděli

RMS Titanic byl ve své době největší a nejluxusnější lodí na světě, skutečným plovoucím palácem, jehož cena v roce 1912 činila závratných 7,5 milionu dolarů. Když vyplouval z přístavu, málem se srazil s lodí SS New York. Zlých znamení však bylo mnohem víc.

Podle Bancrofta bylo s parníkem spojeno hned několik podivností. Na palubě lodi se prý nacházelo prokleté víko rakve egyptské mumie. „Podivných událostí týkajících se RMS Titanic je více, než u kterékoli jiné lodi v historii, a pocity předtuchy a špatných znamení s ní spojené naznačují, že ji osud odsoudil k potopení,” píše autor.

Když byl Titanic připraven vyplout, asi padesát cestujících mělo tak silné předtuchy katastrofy, že na poslední chvíli odmítli nastoupit na palubu, přestože je lístek stál mnoho peněz. Čtrnáct let před plavbou dokonce publikoval americký spisovatel Morgan Andrew Roberson duchařský příběh popisující potopení fiktivního zaoceánského parníku Titan po nárazu do ledovce u Newfoundlandu, tedy zhruba na stejném místě, kde se potopil skutečný Titanic. „Stejně jako slavný parník neměl ani fiktivní Titan dostatek záchranných člunů,“ uvádí kniha.

Když se 1. dubna stal Edward Smith kapitánem Titanicu, měl za sebou již pět velkých nehod, přičemž ta poslední se týkala lodi Olympia. „Smith se přátelům přiznal, že je otrávený,“ píše Bancroft a dodává, že někteří palubní důstojníci kvůli němu odmítli na Titanicu sloužit.

Kniha dále zmiňuje, že před vyplutím parníku se někteří cestující radili s věštci, kteří je od cesty zrazovali. Irský astrolog Louis Hamon (známý jako Cheiro) prý varoval redaktora britských novin W. T. Steada.

„Vidím více než tisíc lidí, mezi nimi i vás, jak zoufale zápasí ve vodě. Křičí o pomoc a bojují o život. Ale nikomu z nich, včetně tebe, se pomoci nedostane,“ řekl mu Cheiro.

Stead se přesto rozhodl vyplout. Naposledy očití svědci známého novináře viděli, jak si čte knihu v kuřárně první třídy, když kolem něj vypukl chaos.

Titanic, Titanik
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Kniha odhaluje nová svědectví

Těsně před půlnocí v neděli 14. dubna 1912 narazil Titanic do ledovce. Loď, která se stavěla tři roky, se potopila za necelé tři hodiny. Jde o jednu z nejsmrtelnějších námořních katastrof v době míru v moderních dějinách, při níž zahynulo více než 1500 lidí.

Z výpovědi Josepha Hymana, který katastrofu přežil, vyplývá, že zpočátku na palubě žádná velká panika nenastala. Hotové peklo vypuklo až ve chvíli, kdy hlavní důstojník vystřelil z pistole na skupinu cestujících třetí třídy a omylem zasáhl do brady muže stojícího vedle něj. Další důstojník se pak omylem střelil revolverem do hlavy.

„Od chvíle, kdy zhasla světla, až do okamžiku, kdy se loď potopila do ledového moře, se ozýval jeden dlouhotrvající výkřik, jako od jediného mohutného zvířete ve smrtelné agónii,“ líčí Hyman.

„Pádlovali jsme asi 800 metrů… a pak jsme uslyšeli malý výbuch a strašlivý křik. Z toho křiku tuhla krev v žilách a neustával, dokud Titanic nešel ke dnu. Byli jsme zděšeni,“ popsal okamžiky, kdy bojoval o život.

Společně s ostatními cestujícími pak v záchranných člunech odveslovali pryč, dokud nedorazili k lodi Carpathia, kde byli vytaženi na palubu a dostali na zahřátí brandy a kávu.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: NYPost

Total
0
Shares