Toyota, auta

Toyota vyvíjí technologii, aby auta uměla měnit barvu laku. Stisknutím tlačítka to ale nepůjde

  • V budoucnu se zřejmě dočkáme aut měnících barvu
  • Toyota má jedinečný patent na speciální lak

Toyota chce, abychom v budoucnu mohli měnit barvu našich automobilů bez nutnosti složitého přelakování nebo polepení, upozornil server Motorauthority.


Nepřehlédněte: Okradli Apple o 140 milionů korun. Teď půjdou podvodníci na 4 roky za mříže


Auta měnící barvu

Skoro se chce říct, že je to splněný sen tajných agentů. Nebo snad lupičů prchajících před rukou zákona? V každém případě Toyota chce, aby naše auta připomínala dopravní prostředky jako z nějakého sci-fi filmu.

Automobilka v přihlášce, která byla doručena Patentovému a známkovému úřadu Spojených států (USPTO), píše, že majitelé vozů mohou chtít měnit barvu laku, aby drželi krok s aktuálními trendy. „Speciální lak by také pomohl prodejcům, jejichž automobily by se staly atraktivnější,“ myslí si Toyota.

Japonská automobilka vyvinula lak, který dokáže měnit odstín v reakci na teplo a světlo. Jak se barva vozu mění? Toyota popisuje, že automobil musí vjet do garážového boxu s topnými prvky, které jej obklopují ze všech stran.

Jakmile se lak dostatečně zahřeje, přejde přes něj tzv. modulátor barev, který změnu odstínu dokončí. Celý proces může být ovládán a kontrolován lidskou obsluhou nebo robotem.

BMW to zkoušelo také

Toyota přiznává, že není první automobilkou, která experimentuje s lakem měnícím barvu. BMW něco podobného předvedlo již před dvěma lety na veletrhu CES na svém elektrickém SUV iX. 

Efekt změny barvy, který BMW použilo, byl založen na elektroforetické technologii a vytvořen pomocí milionů „mikrokapslí“. Elektrický proud způsobil, že uvnitř těchto mikrokapslí začaly cirkulovat pigmenty, které po stisknutí tlačítka změnily barvu exteriéru z bílé na šedou až černou.

Technologie japonské značky je diametrálně odlišná. Zda je díky tomu pravděpodobnější, že se dostane do sériové výroby, než návrh BMW (který byl určen pouze pro demonstrační účely), se ale teprve uvidí.

Zdroj náhledové fotografie: Denin Lawley / Unsplash, zdroj: Motorauthority

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..