CT, rakovina

Tohle je senzace! Umělá inteligence odhalí příznaky rakoviny dříve než lékař

  • Umělá inteligence může změnit zdravotnictví
  • Rakovinu plic odhalí mnohem dřív než lékař

Bostonští vědci jsou na pokraji významného pokroku ve screeningu rakoviny plic. Umělá inteligence totiž dokáže odhalit časné příznaky nemoci o několik let dříve, než by je lékaři zjistili na CT vyšetření. Upozornil na to server NBC News.


Nepřehlédněte: HBO Max v Česku končí a lidi to možná odskáčou zdražením. Co nová streamovací služba nabídne?


AI nástroj Sybil

Nástroj umělé inteligence nazvaný Sybil vyvinuli experti z Mass General Cancer Center a Massachusettského technologického institutu v Cambridge. V jedné studii se ukázalo, že dokáže s až 94% přesností předpovědět, zda se u člověka v příštím roce objeví rakovina plic.

Přestože lékaři doporučují, aby dospělí ohrožení rakovinou plic každoročně absolvovali CT vyšetření, při screeningu někdy ani zkušené oko radiologa nedokáže odhalit vše – a právě zde přichází na řadu Sybil. „Pouhým okem nelze vidět všechno,“ říká doktorka Lecia Sequistová, onkoložka a programová ředitelka kliniky pro včasný záchyt a diagnostiku rakoviny v Massachusettské všeobecné nemocnici. „Umělá inteligence, kterou jsme vyvinuli, se na sken dívá úplně jinak, než se na něj dívá lidský radiolog.“

Nástroj Sybil hledá známky toho, kde se rakovina pravděpodobně objeví, takže lékaři vědí, kde ji mají hledat a mohou ji tak odhalit co nejdříve. V době, kdy se dostaví první příznaky, včetně úporného kašle nebo potíží s dýcháním, je rakovina obvykle již v pokročilém stádiu a tedy nejhůře léčitelná. Nástroj umělé inteligence může mění a výrazně zvyšuje šance pacienta na přežití.

Buňka, rakovina
Zdroj: qimono / Pixabay

Pomůže zachránit mnoho životů

Jak Sybil funguje? Nástroj se při předpovídání rizika vzniku rakoviny opírá o jediné CT vyšetření. Analyzuje trojrozměrný snímek a hledá nejen známky abnormálního růstu plic, ale také další vzory a znaky, kterým vědci zatím plně nerozumějí. Na základě toho, co vidí, Sybil předpovídá, zda se u člověka během jednoho až šesti let objeví rakovina plic.

Použití nástroje Sybil zatím nebylo schváleno Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (anglicky Food and Drug Administration, FDA). Pakliže k tomu dojde, je už dnes jisté, že pomůže zachránit mnoho životů.

Zdroj náhledové fotografie: National Cancer Institute, zdroj: NBC News

Total
0
Shares