Elektromobil

Tohle je senzace. Američané našli způsob, jak nabít elektromobil doslova během několika minut

 • Ionblox představuje nový typ baterie pro elektromobily
 • Nabije se v neuvěřitelné krátkém čase

Startup Ionblox hlásí fantastické zprávy. Oznámil, že vyvinul novou baterii do elektromobilů, kterou je možné plně dobít během několika minut a zvládne desítky let provozu, než ji bude třeba vyměnit. Upozornil na to server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Na značce auta skutečně záleží: Průzkum odhalil, kteří řidiči jsou nejchytřejší. Jak jste dopadli?


Elektromobil nabijete doslova za pár minut

Vynálezci hlásí zásadní průlom. Podařilo se jim vyrobit přelomovou baterii pro elektromobily, kterou lze na 80 procent kapacity dobít za méně než 10 minut. Svou životností navíc převyšuje akumulátory, které se používají v současných elektrických vozech, například těch od Tesly. Startup Ionblox tvrdí, že se jeho nový typ baterie nejen rychle nabíjí, ale díky pokročilé technologii dosahuje až o 50 procent vyšší energetické hustoty.

Nový typ baterie najde uplatnění jak v létajících dopravních prostředcích typu eVTOL, tak v elektromobilech, kde po nich jistě bude vysoká poptávka. Dobití na 80 procent kapacity zní na papíře skvěle, ale lidem z Ionbloxu to nestačí.

Elektromobil
Zdroj: Michael Fousert / Unsplash

Nabití zabere stejně času jako návštěva čerpací stanice

Firma proto spolupracuje s automobilkami General Motors, Ford a Chrysler na dalším zkrácení nabíjecího času. Cílem je, aby se elektromobil na plnou kapacitu dobil za méně než tři minuty, tedy za dobu, kterou majitel vozidla se spalovacím motorem stráví na čerpací stanici než natankuje palivo.

Ionblox věří, že se nová baterie brzy objeví v prvních elektromobilech a způsobí v tomto odvětví opravdovou revoluci. Podle vědců by se pak lidé možná stále častěji vzdávali svých vozidel na benzin nebo naftu a měnili je právě za elektrické vozy.

Zdroj náhledové fotografie: chuttersnap / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering, Electrec

Total
0
Shares
5 komentářů
 1. Kdyby mi někdo dal 10 korun pokaždé kdy někdo vykřikne že má průlomovou a úžasnou baterii tak už jsem snad milionář. Jen další kecy a kde nic tu nic.

 2. Myslím, že to píše človek, ktorý tomu sám neverí…problém je,že musí takto písať…..

 3. Když pominu, že takových přelomů je tu každý týden deset a pořád se jezdí na Lionky, tak co pominout nelze, je ten zdroj a celá infrastruktura ze které se bude ta energie sosat.

 4. Klasika, baterie je průlomová, ale současně má spoustu utajených skrytých problémů a vad, takže za deset-patnáct let se objeví na trhu. Kdyby totiž byla tak extra aby se na ní dalo pěkně vydělat tak by ji dostali na trh stejně rychle jako vakcíny na Covid.
  Mimochodem Australští vědci už našli protein, který si s Covidem (a všemi podobnými RNA viry jako je chřipka atd.) lehce poradí a nejlepší je, že si ho vytvoří tělo samo při detekci takové nákazy jen pokud je jeho imunitní systém v pořádku.
  MDH

 5. Úžasná představa jak se VN kabely při takovém nárazovém odběru kroutí jak žížaly od dobíječky až k elektrárně! Z toho jistě musí mít všichni energetici ohromnou radost. Leda by to nabíjela vesmírná flotila Aštara Šerana, pro něj fyzikální ani ekonomické zákony neplatí.

Comments are closed.