Černá díra

Tohle je opravdu super děsivé! Poslechněte si zvuk černé díry, která pohlcuje vesmírný prach

  • Zajímá vás, jak zní vesmír?
  • NASA zveřejnila zvuk černé díry

Černé díry jsou divoké bestie. Vše, co se k nim přiblíží příliš blízko – ať už je to oblak plynu, asteroid nebo hvězda – je násilně roztrháno a vcucnuto do zívající masy nicoty a navěky uvězněno v prázdnotě.


Nepřehlédněte: Na odvrácené straně Měsíce našli gigantickou kovovou strukturu. Sahá do hloubky 300 kilometrů


Jak zní černá díra?

Naštěstí pro nás je supermasivní černá díra ve středu naší galaxie – Sagittarius A* (Sgr A*) – vzdálená 26 000 světelných let a z velké části neaktivní, protože již pohltila vše, co mohla.

Tým vědců nyní zjistil, že zhruba před 200 lety se Sgr A* nakrátko probudila – hladová – a až rok konzumovala veškerý plyn a prach ve svém okolí. Když se hmota dostala do spárů černé díry a byla roztrhána na kusy, vyzařovala záblesky jasného rentgenového světla. Tento jev vedl k tomu, že světelný prstenec kolem Sgr A* zářil milionkrát jasněji než dnes.

Světlo se odráželo od blízkých galaktických molekulárních mračen, což upoutalo pozornost astronomů. „Abychom si udělali představu o intenzitě rentgenového záření, tak když se černá díra probudila, dalo se to přirovnat k tomu, jako kdyby se jeden malý červ ukrýval v lese a stal se náhle stejně jasným jako Slunce,“ uvádí spoluautor článku Frederic Marin z univerzity ve Štrasburku ve Francii.

„Naše zjištění vysvětlují, proč galaktická molekulární mračna v blízkosti Sgr A* září jasněji než obvykle. Je to proto, že odrážejí rentgenové záření, které Sgr A* vyzařovala před 200 lety.“

Peklo nebo ráj?

Aby tým určil původ rentgenového záření, zkombinoval data z kosmického dalekohledu IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) a rentgenové observatoře Chandra. „Odhalují minulé probuzení tohoto gigantického objektu, který je čtyřmilionkrát hmotnější než Slunce,“ říká Marin.

Ještě neuvěřitelnější je, že tým zaznamenal ozvěnu, která se odrazila od těchto mračen a my si tak vše můžeme poslechnout. Aby bylo možné zvuk vnímat lidským uchem, museli ho vědci posunout o 57 oktáv výš – jeho frekvence je totiž ve skutečnosti 57 oktáv pod frekvencí středního C (261,6 Hz).

„Naše práce představuje chybějící důkaz, že rentgenové záření z obřích molekulárních mračen je způsobeno odrazem intenzivního, avšak krátce trvajícího vzplanutí, které vzniklo v souhvězdí Sagittarius A* nebo v jeho blízkosti,“ uzavřeli vědci v článku, který byl publikován v časopise Nature.

Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay , zdroj: Nature, Metro

Total
0
Shares