Robot, kyborg, umělá inteligence

Tito lidé neexistují. Umělá inteligence s děsivou přesností nakreslí, cokoli vás napadne

  • Mozek se zdráhá to přijmout
  • Umělá inteligence ohromuje svou fantazií
  • Některé kresby jsou hypnotizující a děsivé

Neuronová síť DALL-E 2 generuje obrazy, které se vyrovnají tvorbě zkušeného lidského výtvarníka. Jsou ohromující a děsivé zároveň. Dokážete si v hlavě vytvořit obraz slavné Mona Lisy, ale s čírem uprostřed hlavy? Nebo realistického kyborga, který by mohl hrát ve sci-fi filmu?


Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? Největší letadlo na světě na jaderný pohon s posilovnou a bazénem pojme až 5 000 cestujících


Umělá inteligence Elona Muska

Je lidská fantazie unikátní, nebo jde napodobit? Před dvaceti lety by byla odpověď jednoznačná, ale špičkový generátor umělé inteligence DALL-E 2, jenž převádí text na obraz, dokazuje, že dnes je vše jinak a rozšířená představa o tom, co činí lidské bytosti jedinečnými, dostává pořádné trhliny.

Je libo lidský hybrid? Žádný problém!

Umělá inteligence od společnosti OpenAI, kterou vlastní americký miliardář Elon Musk, boří zavedené mýty o tom, že počítačový stroj nemůže mít fantazii. Může! Neuronová síť na základě textového popisu vygeneruje obrázek, který je k nerozeznání od lidského výtvoru.

Výsledky jsou pozoruhodné a mrazivé zároveň. Zatímco Mona Lisa s pruhem vlasů na hlavě je k pousmání, hyperrealistické kresby lidí, kteří vypadají tak skutečně, jako kdyby vážně existovaly, už vzbuzují obavy.

Prostě napíšete „muž s brýlemi, čepicí a bradkou“ nebo „lidský hybrid“ a DALL-E 2 to nakreslí. Vědci navíc předpokládají, že umělá inteligence si vytváří vlastní slova, aby dávala smysl obrázkům, které generuje.

Vyzkoušejte verzi pro veřejnost

Neuronová síť zatím není veřejnosti k dispozici, ale jen pro několik málo privilegovaných, především z řad vědců a programátorů. Společnost OpenAI se poučila z předchozích nezdarů a je s uvolňováním své přelomové technologie opatrnější. A obavy jsou na místě.

Na druhou stranu běžní občané mohou alespoň vyzkoušet otevřenou verzi DALL-E mini. Stačí třeba zadat „Godzilla v soudní síni (Court sketch of Godzilla on Trial)“ a chvíli počkat. Věřte nám, výsledek vás překvapí.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares