Muž, telefon

Tip: Jak poznat, že máte zavirovaný telefon? Tady je 5 příznaků, že vám ho podvodníci hackli

  • Podvodníci čím dál častěji cílí na uživatele chytrých telefonů s Androidem.
  • Mnozí lidé bohužel nedokážou poznat, že ho mají zavirovaný.

Kyberzločin je bohužel na vzestupu a uniknout z jeho dosahu je téměř nemožné. Podvodníci se stále častěji zaměřují na nepozorné, důvěřivé a naivní lidi. V tomto článku vám poradíme, jak zjistit, zda náhodou nebyl napaden i váš smartphone.


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S25 Ultra unikl v celé své kráse na videu. Co nového jsme se dozvěděli?


Vzrůstající využívání chytrých mobilních telefonů k řadě každodenních činností, jak k těm spojeným s platbami a ověřováním identity, tak s volnočasovými aktivitami, nabízí útočníkům celou řadu příležitostí. 

Naštěstí existuje několik varovných příznaků, podle kterých poznáte, zda je váš smartphone se systémem Android zavirován.

Neobvyklé vybíjení baterie

Jedním z nejčastějších ukazatelů kompromitace chytrého telefonu se systémem Android je neobvyklé vybíjení baterie. Pokud se vám zdá, že se baterie vybíjí rychleji než obvykle, i když mobil aktivně nepoužíváte, může to být známka nekalé činnosti na pozadí. Jak zkontrolovat, jaké aplikace ždímají baterii vašeho telefonu?

Přejděte do Nastavení, zvolte sekci Baterie a položku Využití baterie. Zde vyhledejte aplikace, které spotřebovávají neobvykle velké množství energie, zejména ty, které neznáte nebo jste je v poslední době nepoužívali. Pokud na nějakou takovou aplikaci narazíte, ihned ji ze zařízení odstraňte. 

Vysoká spotřeba dat

Dalším možným příznakem napadeného telefonu je neobvykle vysoká spotřeba dat. Zatímco streamovací služby a stahování velkého množství aplikací mohou přispívat ke zvýšenému datovému toku, náhlý nárůst  může být důvodem k obavám. Jděte do Nastavení, zvolte položku Přístup k síti a internetu, nyní přejděte do části Síť a internet a hledejte položku Kontrola využití dat. Zde zkontrolujte aplikace, které využívají nadměrné množství dat, zejména ty, které nepoznáváte nebo jste je v poslední době nepoužívali.

Malware
Zdroj: Rob Hampson, Unsplash

Vyskakovací reklamy na displeji

Jednou z běžných taktik používaných hackery je bombardování uživatelů rušivými vyskakovacími reklamami a upozorněními. Tyto reklamy často tvrdí, že detekují viry nebo nabízejí nerealistické nabídky. Je důležité, abyste byli opatrní a na tato vyskakovací okna v žádném případě neklikali.

Co je třeba sledovat?

  • Pokud dostáváte neustálý proud oznámení z neznámých zdrojů, je to důvod k obavám.
  • Vyskakovací reklamy, která vyžadují osobní údaje: Nikdy nezadávejte do vyskakovacích reklam citlivé informace, jako jsou čísla kreditních karet nebo hesla.
  • Vyskakovací okna, která vyžadují okamžitou akci: Hackeři často používají zastrašovací taktiku, která vás varuje před hrozícím nebezpečím, pokud okamžitě něco nepodniknete.

Zmatené chování telefonu

Pokud se vaše zařízení často resetuje, seká se nebo se zničehonic spouští aplikace sami od sebe, může to být příznak infekce malwarem.

Divné zvuky během hovoru

Pokud hackeři odposlouchávají vaši konverzaci, nejspíš slyšíte neobvyklý hluk na pozadí či různé praskání. Obojí může být ukazatelem toho, že někdo přistupuje k mikrofonu vašeho telefonu.

Doporučení na závěr:

Pokud máte podezření, že jste se stali obětí kybernetického útoku, vaším prvním krokem by mělo být kompletní vymazání telefonu a po resetu ho nastavte jako nové zařízení. Také byste měli okamžitě změnit všechna svá hesla a přihlašovací údaje do sociálních sítí a internetového bankovnictví. Většina aplikací a sociálních služeb dnes nabízí dvoufázové ověření, které poskytuje solidní vrstvu zabezpečení proti podvodníkům, takže zkontrolujte Nastavení a ujistěte se, že u aplikací/služeb, které rádi používáte, máte dvoufázové ověření aktivní.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Gizchina 

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..