Dron

Tento zázračný čínský dron se dokáže vznášet po obloze a pod vodou plave jako ryba

  • Číňané vyrobili speciální dron
  • Dokáže létat a potápět se

Když se řekne dron, každý si představí kvadrokoptéru, jak se vznáší ve vzduchu. Vědci z Čínské univerzity v Hongkongu dokázali, že tomu tak úplně být nemusí. Oznámili, že vytvořili hybridní zařízení, které dokáže létat i plavat pod vodou.


Nepřehlédněte: Může EU zakázat umělou inteligenci? Brzy ji pořádně zregulujeme, doufá vlivný komisař


Kvadrokoptéra, která dokáže létat, ale zároveň se může ponořit do vody a fungovat jako ponorka, by mohla najít využití při pátracích a záchranných misích.

Ve vodě se změní v ponorku

Ben Chen a jeho kolegové vytvořili zařízení nazvané Mirs-X, které se může vznášet 6 minut ve vzduchu nebo se potápět pod vodou po dobu přibližně 40 minut. Mirs-X je vodotěsný do hloubky až 3 metrů a ve vodě se dokáže pohybovat rychlostí až 2 metry za sekundu.

Výzkumníci každý motor vybavili dvourychlostní převodovkou a otočnými klouby, které umožňují dronu manévrovat ve dvou oddělených režimech. Jak všichni víme, vzduch má mnohem menší hustotu než voda, vrtule by se proto měly otáčet rychle, aby vytvářely vztlak, který umožňuje vznášení a stoupání. Zároveň však tyto vrtule musí nesmírně zpomalit, když se dron dostane pod vodu, aby poskytly tolik potřebný tah a umožnily mu se pohybovat.

Dron, který bude zachraňovat životy

Chen říká, že budoucí verze Mirs-X by mohly být nasazeny během pátracích a záchranných operací, kdy by nejprve situaci pozorovaly z výšky a následné se ponořily do vody, nebo při provádění technických inspekcí mostů a tunelů.

Současný prototyp je poměrně malý: Má hmotnost 1,63 kilogramu a je široký 38 centimetrů. V případě nástupců se počítá s šířkou až 2 metry a také s řadou sofistikovaných senzorů a speciálními rameny, které umožní dronu uchopit předměty, které najde pod vodou, a přenášet je.

Zdroj náhledové fotografie: DOSE Media / Unsplash, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares