EU, Evropská unie

Může EU zakázat umělou inteligenci? Brzy ji pořádně zregulujeme, doufá vlivný komisař

  • Jak se změní umělá inteligence?
  • AI budou v rozletu omezovat nová pravidla EU

Vlivný komisař Evropské unie pro vnitřní trh Breton Thierry uvedl, že je nutné co nejrychleji zavést nová pravidla pro umělou inteligenci. Ta by měla obyvatele sedmadvacítky donutit zamyslet se nad tím, zda je používání sémantického modelu ChatGPT a dalších AI nástrojů bezpečné a prospěšné.

Zástupce EU poznamenal, že umělá inteligence vyvolává obavy, protože může být využívána k podvodům, obcházení zákona ve vzdělávání a dalším nekalým činnostem.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence versus Google: Budeme muset kvůli AI předělat většinu internetu?


Umělá inteligence: Je skutečně potřeba regulace?

Thierry se domnívá, že systémy AI potřebují rychlou regulaci a je nutné stanovení globálních standardů pro toto rychle se rozvíjející odvětví. Právě o tom všem se podle něj nyní v Bruselu vede řeč.

Komisař, který nedávno hrozil zákazem Twitteru Elona Muska, uvedl, že v EU nyní probíhá horlivá diskuze týkající se nových pravidel v chystaném zákoně o AI (psali jsme o něm zde).

„Lidé by měli být informováni o tom, že jednají s chatbotem, ne s člověkem. Transparentnost je důležitá i s ohledem na rizika zkreslení a šíření nepravdivých informací,“ tvrdí Thierry.

Může EU zakázat ChatGPT?

Evropská unie již delší dobu pracuje na nových pravidlech a předpisech pro umělou inteligenci. Hlavním cílem je vyvážit přínosy AI s potenciálními riziky.

Nařízení by se měla vztahovat na širokou škálu aplikování umělé inteligence a zahrnovat nejen chatboty, ale také systémy biometrické identifikace (tedy např. bezpečnostní kamery). Už dnes je přitom jisté, že až nová pravidla vstoupí v platnost, budou mít velký dopad na budoucnost AI v EU i po celém světě.

Brusel samozřejmě nemá pravomoc ani možnosti zablokovat konkrétní jazykový model, jako je ChatGPT, jenž je v mnoha případech skvělým nástrojem, který pomáhá s poskytováním odpovědí na základě vzorců, které se naučil z obrovského množství textových dat. Zákony Evropské unie se týkají používání osobních údajů a ochrany soukromí, ale nevztahují se (zatím) na přímé blokování nástrojů AI.

Zdroj náhledové fotografie: Alexey Larionov / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares