NASA, Toi-1452 b

Teleskop NASA objevil ve vesmíru vodní svět. Vědci doufají v existenci života

  • Vědci objevili ve vesmíru vodní svět
  • Mohl by zde existovat život, domnívají se

NASA objevila novou planetu velikosti Země, která obíhá kolem malé hvězdy v systému nacházejícím se v souhvězdí Draka. Exoplaneta je od nás vzdálena zhruba sto světelných let a celý její povrch možná pokrývá hluboký oceán.


Nepřehlédněte: Rusko spustilo vlastní Wikipedii, ale start platformy zpackalo. Web má veké problémy


NASA hlásí velký objev

Pamatujete na hollywoodský snímek Vodní svět z roku 1995 s Kevinem Costnerem v hlavní roli? Kanadští astronomové pomocí teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) právě objevili exoplanetu tvořenou z 30 procent vodou (na Zemi tvoří voda 1 % hmoty), která by se zde mohla nacházet v kapalné, pevné a plynné podobě.

„Budeme muset provést pozorování s kosmickým teleskopem Jamese Webba, abychom mohli studovat atmosféru a učinit zásadnější rozhodnutí o povaze exoplanety Toi-1452 b, ale počáteční výsledky jsou velmi zajímavé,“ uvedli vědci pro The Space.

Oceánská planeta

Je snadné pochopit, proč se Toi-1452 b dosud vyhýbala detekci, a to i přes svou relativní blízkost ke Sluneční soustavě. Exoplaneta byla nalezena na oběžné dráze jednoho z blízkého binárního páru malých červených trpaslíků, které od sebe dělila vzdálenost pouhých 97 astronomických jednotek. To je tak blízko u sebe, že ty dvě hvězdy vypadaly jako jedna.

Astronomům trvalo více než padesát hodin, než odhadli hmotnost nově objevené exoplanety, která je podle nich téměř pětkrát těžší než Země. Odborníci se domnívají, že Toi-1452 b je pravděpodobně kamenná jako naše planeta. Teprve až další pozorování pomocí dalekohledu Jamese Webba ale napoví, jak to s tím vodním světem na Toi-1452 b skutečně je.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares