Teleskop Jamese Webba

Teleskop Jamese Webba našel galaxii, která by vlastně ani neměla existovat

  • Webb je dalekohled budoucnosti
  • Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru

Vědci jsou zmateni. Teleskop Jamese Webba své výkonné aparáty zaměřil do míst, kde se nachází galaxie ZF-UDS-7329, která vznikla pouhých 800 milionů let po Velkém třesku. Podle astronomů však její existence na základě současných kosmologických modelů nedává žádný smysl.


Nepřehlédněte: Vědci vyřešili záhadu „magických ostrovů“ na Titanu. Podle všeho jde o plovoucí organické ledovce


Neměla by existovat, říká NASA

Galaxie ZF-UDS-7329 obsahuje více hvězd než Mléčná dráha, přestože se zformovala teprve 800 milionů let po Velkém třesku. To znamená, že hvězdy se nějakým způsobem zrodily bez gravitačního vlivu temné hmoty, která je podkladem jejich vzniku, což je v rozporu s tím, co předpokládá standardní model vzniku galaxií.

Jak k tomu došlo, není jasné, ale ve hře je, že dojde k předefinování dosavadní teorie o tom, jak se formovala první hmota ve vesmíru a možná i samotného standardního modelu kosmologie. Vědci publikovali výsledky své studie v časopisu Nature.

„Tvorba galaxie je z velké části diktována tím, jak se koncentruje temná hmota. Mít tyto extrémně hmotné galaxie ve vesmíru tak brzy, představuje významnou výzvu pro náš standardní model kosmologie,“ uvedla spoluautorka studie Claudia Lagos z Center for Radio Astronomy Research.

Galaxie ZF-UDS-7329
Zdroj: NASA

Současné teorie předpokládají, že halo temné hmoty (záhadná a neviditelná látka, o níž se předpokládá, že tvoří 25 % současného vesmíru) se spojilo s plynem a vytvořilo první zárodky galaxií. Po jedné až dvou miliardách let života vesmíru pak rané protogalaxie dospěly do puberty a zformovaly se do trpasličích galaxií, které se začaly vzájemně pohlcovat a vyrostly do galaxií podobných té naší.

Nový objev však tuto hypotézu zpochybňuje. Nejenže galaxie vykrystalizovala bez dostatečného množství temné hmoty, ale nedlouho po období aktivity se dostala do klidové fáze, což znamená, že zrod hvězd nečekaně ustal. Proto není divu, že výzkumníci prohlašují, že nový objev Webbova teleskopu posouvá hranice našeho současného chápání toho, jak se galaxie formují a vyvíjejí.

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Phys.org, Live Science

Total
0
Shares