Teleskop Jamese Webba

Teleskop Jamese Webba má závadu. Opraví vědci NASA klíčový aparát?

  • Teleskop Jamese Webba má problém
  • Aparát MIRI nefunguje tak, jak by měl

Vědcům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zatrnulo. Do teleskopu Jamese Webba tentokrát sice nenarazil mikrometeorit o velikosti zrnka prachu, ale u aparátu Mid-Infrared Instrument (MIRI) došlo k menší anomálii.


Nepřehlédněte: Curiosity se na Marsu blíží k „bermudskému trojúhelníku“. Dostane se vozítko do důležité oblasti rudé planety?


Webbův teleskop není v optimální kondici

Nepříjemná záležitost se týká jednoho ze čtyř pozorovacích režimů aparátu MIRI. U mechanismu, který podporuje mód MRS (zkratka se dá přeložit jako spektroskopie se středním rozlišením), došlo k něčemu, co NASA popisuje jako „snížený signál“.

Dotyčný režim je kalibrován pro získávání infračervených dat pocházejících ze vzdálených oblastí vesmíru, spojených s vlnovými délkami mezi 5 a 28,5 mikronu. V tomto rozsahu se podle NASA obvykle nachází emise molekul a prachu, takže MRS je ideální pro hledání věcí, jako jsou disky tvořící planety. Jak však NASA vysvětluje v příspěvku na svém blogu, snížený signál je specifický právě pro snímání MIRI na delších vlnových délkách.

Jeden z dalších režimů MIRI, nazvaný spektrografie s nízkým rozlišením, který se specializuje na vlnové délky mezi 5 a 12 mikrony, jež jsou obvykle spojeny s povrchem objektů (např. planet), funguje normálně, uvádí tým NASA. Čtvrtý režim MIRI, nazvaný „Coronagraphic Imaging“, je v současné době předmětem zkoumání.

Tento režim je naprogramován k přímé detekci exoplanet a prachových disků kolem hostitelských hvězd prostřednictvím mechanismu známého jako koronografie, který spočívá v blokování světla z jednoho zdroje za účelem získání údajů o zdrojích v okolí.

Webbův teleskop
Zdroj: NASA

Tým JWST rovněž potvrdil, že observatoř je obecně v „dobrém stavu“ a že „každý z ostatních vědeckých přístrojů zůstává nedotčen“. Mezi tyto aparáty patří kamera pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam), spektrograf pro blízkou infračervenou oblast (NIRSpec), aparát pro snímání v blízké infračervené oblasti a bezštěrbinový spektrograf (NIRISS) a senzor pro jemnou orientaci (FGS).

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, NASA

Total
0
Shares