NASA Curiosity

Curiosity se na Marsu blíží k „bermudskému trojúhelníku“. Dostane se vozítko do důležité oblasti rudé planety?

  • Na vozítko Curiosity čeká nelehký úkol
  • Na Marsu musí zdolat hřeben Gediz Vallis

Sonda Curiosity, která zkoumá povrch Marsu, to v poslední době nemá vůbec lehké. Velkým soupeřem vozítka je zejména hřeben Gediz Vallis, kterému se kvůli několika zmařeným pokusům o jeho dosažení přezdívá „bermudský trojúhelník“, a to podle úseku severního Atlantiku, v němž údajně záhadně mizí lodě, letadla a lidé. Nyní se Curiosity chystá podniknout další, doufejme, že úspěšný pokus, a hřeben, který tvoří velké kameny a kluzký písek, konečně překoná.


Nepřehlédněte: USA vyvíjí supersonické letadlo na vodík. Z Londýna do New Yorku doletí za 90 minut


Rover Curiosity

Robotické vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po životě na Marsu už 11 let. Neúnavně zkoumá povrch planety a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě. Nyní má před sebou důležitou misi – musí zdolat hřeben Gediz Vallis.

Gediz Vallis je část marsovské hory Mount Sharp, kde – jak se vědci domnívají – kdysi tekla voda. Sonda se ke hřebenu pokusila dostat již třikrát, ale vždy neúspěšně: Poprvé v roce 2020 při svém prvním obtížném výstupu na Greenheugh Pediment, poté loni při pokusu, který zablokovaly zrádné hřebeny „aligátořího hřbetu“, a naposledy při výstupu z údolí Marker Band.

Bude mít tentokrát štěstí?

„Hřeben Gediz Vallis je dlouhodobým a někdy zdánlivě nesplnitelným cílem mise roveru Curiosity,“ stojí ve zprávě NASA. Pokud se vozítku podaří dorazit do cíle, provede snímkování, aby zdokumentovalo geologii místa, a následně i atmosférická pozorování, včetně měření prachu a průzkumu oblohy.

Sonda Curiosity shání na rudé planetě data od roku 2012, kdy tam zdárně přistála. Cílem této mise je hlavně zjistit, jestli na Marsu někdy existovaly formy života a zda by i v současnosti mohl hostit mikrobiální život. V roce 2018 robot například nalezl pradávné stopy organických látek.

Úspěchy mise Curiosity jsou neoddiskutovatelné. Vědci kupříkladu na základě rozborů získaných údajů došli k závěru, že existují přímé důkazy o dávné existenci jezer, která mohla hostit mikrobiální život.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, NASA

Total
0
Shares