teleportace, obličej

Teleportace se stává skutečností! Vědci hlásí, že realizovali technologii ze Star Treku

  • Teleportace už existuje!
  • Vědci teleportovali obličej

Vědci se domnívají, že učinili první významný krok k reálné teleportaci, čímž se technologie ze Star Treku dostává z žánru science-fiction do fyzické sféry.


Nepřehlédněte: Neobjasněná teleportace z roku 1593: Muž ve zlomku vteřiny prý urazil 14 000 kilometrů!


Teleportace je skutečně možná

Výzkumníci z University of Witwatersrand v Johannesburgu a The Institute of Photonic Sciences (ICFO) ve Španělsku hlásí přelomový objev. V rámci svého experimentu použili techniku, která přenáší obrazy pomocí pokročilé formy kvantové komunikace. Ta, jak píše server The Sun, využívá k přenosu informací kvantovou fyziku a v podstatě posílá informace v jedničkách a nulách.

Vědci využili kvantovou optiku k rozšíření této „abecedy“, takže mohli posílat složitější kusy informací – například otisk prstu nebo fotografii obličeje. Podle vědců tento nový přístup využívá spíše než fyzický přenos obrazu „konfiguraci inspirovanou teleportací“. To znamená, že informace fyzicky necestují mezi komunikujícími stranami jako v případě chytrých telefonů nebo televizního vysílání.

teleportace
Zdroj: Pixabay / Geralt

Přenášet lidi bude výzva

„Tradičně si dvě komunikující strany fyzicky posílají informace od jedné ke druhé, a to i v kvantové oblasti,“ říká hlavní řešitel Andrew Forbes, profesor na Wits University.

„Nyní je však možné teleportovat informaci tak, aby nikdy fyzicky necestovala přes spojení – technologie ze ‚Star Treku‘ se tudíž pomalu stává skutečností.“ Podle vědců bylo klíčové použití nelineárního optického detektoru, který umožnil odesílání jakéhokoli „vzoru“, například fotky lidského obličeje.

„Tento protokol vykazuje všechny znaky teleportace až na jednu podstatnou složku: potřebuje jasný laserový paprsek, aby byl nelineární detektor účinný, takže odesílatel by mohl vědět, co má být odesláno, ale vědět to nemusí,“ vysvětluje Forbes.

„V tomto smyslu se nejedná vyloženě o teleportaci, ale v budoucnu bychom ji mohli dosáhnout, pokud by se podařilo nelineární detektor více zefektivnit.“

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. No jestli budou teleportovat politiky až do domu, tak to si připravím sekyru.

Comments are closed.