Muž, telefon

Telefony s Androidem napadl sofistikovaný virus. Může vyluxovat bankovní účet

  • Nebezpečné aplikace znovu pronikly do Google Play.
  • Bezpečnostní společnost Zscaler eviduje až 90 podvodných aplikací.
  • Skrývá se v nich malware, mimo jiné nebezpečný trojan Anatsa.

Android je celosvětově nejrozšířenější mobilní operační systém. Už z podstaty je tudíž jasně, že je poměrně častým terčem nejrůznějších útoků. V nejnovějším hledáčku hackerů se znovu ocitl oficiální obchod Google Play.


Nepřehlédněte: Mobilní virus vysaje bankovní konto. Cerberus je znovu postrachem telefonů v Česku


Nebezpečný virus v Google Play

Odborníci odhalili v Google Play devadesát škodlivých aplikací, které měly do chytrých telefonů svých obětí umisťovat nebezpečný bankovní malware Anatsa. Ten používá nástroj keylogger, díky kterému ví, jaké údaje kam zapisujete klávesnicí a může se vám tak dostat i do důležitého mobilního bankovnictví.

Takto obrovský počet aplikací stihl napáchat škodu na pravděpodobně 5,5 milionech zařízení. Alespoň tolikrát byly tyto aplikace dohromady staženy. 

Jak vysvětlují experti bezpečnostní společnosti Zscaler, Anatsa je obzvláště nebezpečný bankovní malware, který se při první instalaci jeví jako neškodný, ale později si stáhne škodlivý kód nebo příkazový a řídicí server maskovaný jako aktualizace. To umožňuje viru vyhnout se detekci v obchodě s aplikacemi pro Android.

Telefon, akce
Zdroj: Pexels / Pixabay

Riziko je hlavně v Evropě

Výzkumníci tvrdí, že Anatsa se zaměřuje především na aplikace finančních institucí ve Velké Británii, ale oběti se objevily také v USA, Německu, Španělsku, Finsku, Jižní Koreji a Singapuru. Vzhledem k primárnímu zaměření na Evropu je ale dost možné, že řádí i u nás v České republice.

Agentura Zscaler bohužel nezveřejnila seznam všech nebezpečných 90 aplikací, které objevila v Google Play. Zmínila pouze dvě: PDF Reader & File Manager a QR Reader & File Manager. Pokud je máte nainstalované v telefonu, okamžitě je smažte, jinak vám hrozí ztráta peněz.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Zscaler, BGR

Total
0
Shares
2 komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..