Překvapený muž, telefon

Telefony s Androidem napadá virus Andreed. Stojí za každým šestým útokem, varují experti

  • Bezpečnostní specialisté detekovali v listopadu adware Andreed v šestině všech případů
  • Na předních místech pravidelné statistiky se také stále drží malware Spy.SpinOk

Na platformě Android, kterou využívají chytré telefony i počítačové tablety, je dlouhodobě nejrozšířenější hrozbou Andreed. A jinak tomu nebylo podle antivirové společnosti ESET ani v minulém měsíci.


Nepřehlédněte: WhatsApp dostává nezbytnou aktualizaci. Přináší řadu novinek pro Android i iPhone


Lidé s Androidem stahují falešné verze her

Nejzávažnější hrozbou pro smartphony s operačním systémem Android zůstává adware Andreed, hlásí bezpečnostní experti antivirové společnosti ESET. Aktuálně je tento nezvaný návštěvník zodpovědný téměř za 17 procent všech zachycených hrozeb na tabletech a chytrých telefonech s touto platformou.

Adware v zařízení zobrazuje především škodlivou a agresivní reklamu, která může uživatele zavést na potenciálně nebezpečné webové stránky. Nadále ho doplňuje malware Spy.SpinOk, který útočníci šíří jako softwarový doplněk pro vývojáře a může být tak ve velkém množství oficiálních i upravených verzí aplikací.

„Autoři škodlivého kódu mohou vývojářům nabízet Spy.SpinOk ve formě modulu jako marketingový doplněk, takzvaný Software Development Kit, SDK. V aplikacích se pak takový doplněk projevuje jako nějaká minihra nebo losování o ceny,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. Vzhledem k tomu, že útočníci šíří tento malware jako doplněk pro vývojáře aplikací, mohou být aplikace s tímto typem hrozby rozšířeny mezi uživateli ve velkém.

Adware Andreed se v listopadu objevil nejčastěji ve verzích her Tiny Space Program nebo Mini Ninjas, nebo také v modifikaci pro hru Terraria. V aplikaci pro výklad z dlaně pak bezpečnostní specialisté objevili trojského koně Hiddad.

Muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Bezpečnostní problém pomohou odhalit i uživatelské recenze

Kromě bezpečnostního řešení, které je v případě spywaru nejspolehlivější ochranou pro uživatelská data a soukromí na internetu, bezpečnostní experti také doporučují procházet před samotným stahováním uživatelské recenze, které na problém s aplikací většinou spolehlivě upozorní.

„Čísla v našich statistikách nám jasně ukazují, že schovat škodlivý kód do nějaké hry nebo jiné populární aplikace funguje a útočníkům se to vyplácí. Někteří útočníci to dělají i tak, že si již kompletně naprogramovanou hru koupí od samotných vývojářů, kteří je nabízí prakticky komukoliv a jejich cena není vysoká. Útočníci si pak do hry přidají svůj kód, změní její ikonu a prodají ji dál. Samozřejmě si ale hru mohou sehnat i jinou cestou a upravit ji do podoby škodlivé verze bez zdrojových kódů. Na nebezpečnou aplikaci tak opravdu může narazit každý z nás,“ dodává Jirkal.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares