Muž, telefon

Telefony s Androidem jsou špehovací zařízení! Apple varoval v roce 2013, s Googlem přesto vesele spolupracoval

  • V USA je u soudu stále Google kvůli svým monopolním praktikám
  • Z výpovědi Applu je patrné, že s Googlem se spojil i přes vzájemnou nevraživost
  • Třeba o Androidu si Apple už v roce 2013 myslel, že je „špehovací zařízení“

Ve Spojených státech stále probíhá soud, ve kterém se řeší potenciální monopolní praktiky společnosti Google ve snaze protlačit svůj vyhledávač prakticky kamkoliv. Podle nového zjištění to vypadá, že Apple sice podporoval snahu Googlu přinést vyhledávač na iPhony, o telefonech se systémem Android však neměl zrovna valné mínění.


Nepřehlédněte: Toto jsou nejprodávanější telefony světa. Nepřekvapivě vyhrál iPhone


Apple: Android je špehovací zařízení

Interní prezentace společnosti Applu nabízí jednu stránku, která nese označení „Android je velké špehovací zařízení“. Prezentace pochází z roku 2013 a v rámci interfiremního e-mailu ji poslal Eddy Cue, šéf služeb v cupertinské společnosti, svým nadřízeným – tehdejšímu řediteli marketingu Philu Schillerovi a CEO Timu Cookovi.

Jedna část prezentace dokonce cituje Erica Schmidta, tehdejšího globálního ředitele Googlu. „Zásadou Googlu je dostat se až k hranici děsivosti, ale nepřekročit ji. Řekl bych, že implantace věcí do mozku je za hranicí děsivosti. Alespoň prozatím, dokud se technologie nezlepší,“ řekl před třinácti lety Schmidt.

Jiná část prezentace odhaluje, jak Apple mapoval bezpečnostní prvky – ale také přešlapy – svých konkurentů, ať už jde o Amazon, Facebook nebo Google. Svůj výše uvedený postoj k bezpečnostní hrozbě v podobě operačního systému Androidu však nijak blíže nevysvětluje.

Apple Music, Apple Watch
Zdroj: Freestocks / Unsplash

Apple si nechává od Googlu platit

Bizarní je vše zejména v kontextu toho, že přímo před soudem Eddy Cue vypověděl, že když zvažovali Google jako výchozí vyhledávač pro své systémy, volba byla jasná prakticky okamžitě. „Vždycky jsme věděli, že Google je ve svém oboru nejlepší,“ prohlásil Cue u soudu.

Právě kvůli soudu se na veřejnost dostala také informace, že Google platil – a vlastně stále platí – nemalé peníze svým partnerům za to, aby jej nabízeli jako výchozí vyhledávač, vždy na prvním místě. Jen Applu zaplatil Google za rok 2021 18 miliard dolarů, tedy asi 409 miliard korun.

Zdroj náhledové fotografie: Denny Muller / Unsplash, zdroj: Apple Insider

Total
0
Shares