Technologický svět

Technologický svět stojí za Ukrajinou. Mladým Rusům chybí hlavně sociální sítě

  • Boje na Ukrajině ani zdaleka nekončí
  • Technologické značky odchází z Ruska
  • Pro mladé Rusy může jít o dobu temna

Pokud se zvláště v těchto složitých časech dokážeme přenést přes válečné hrůzy, které momentálně na Ukrajině panují, a zaměříme se pouze na to, jak na nastalou situaci reaguje technologický svět, je jasné, že v Rusku nezůstane kámen na kameni. Nejde jen o restrikce, ale i odchod velkých hráčů z tamějšího trhu.

Technologický svět k Rusku zády

Značky jako Apple, Microsoft, Intel, Qualcomm, Samsung a mnohé další se vůči okupaci velmi ostře vymezily. Když na moment odfiltrujeme veškeré vojensko-geopolitické faktory a zaměřím se na obyčejné, zejména mladé Rusy, tak pro ně de facto nastává technologický středověk.

Snaha některých místních podnikatelů o vytvoření vlastních platforem, např. Rossgram jakožto náhradu za Instagram, je zjevná, nicméně s ohledem na názorovou prohibici, jež je ruské garnituře vlastní, se dá stěží hovořit o celoplošném úspěchu. Zároveň jde o názornou ukázku toho, jak je myšlení některých jedinců krátkozraké.


Nepřehlédněte: Instagramový Rossgram? Rusko kvůli Ukrajině chystá vlastní sociální síť


Rossgram
ilustrační (Zdroj: Kevin Seibel, Unsplash)

Ruská izolace? Jedině bez Číny

Rusko sice má výrazný ekonomický vliv díky svému téměř dominantnímu postavení (ropa + zemní plyn), ale můžete být přední světový exportér sebevíc, ale pakliže s vámi nikdo nechce nic mít, a máte na rukou stigmata válečných zločinů, tak dělat byznys je takřka nemožné (pokud nepočítáme třeba Čínu, která zaujala postoj chytré horákyně).

Ale zpátky k ruské omladině. Ti jsou odkojeni technologickými výdobytky dnešních dní. Sociální sítě jako Facebook, Instagram atd. navíc spoustu z nich i živí. S nějakou domácí náhražkou se nejspíš nespokojí.

A to platí i pro další segmenty, kde se potvrzuje, že je Rusko nejen hrozně pozadu, ale bez pomoci ze Západu není schopné zkompletovat ani Ladu. Tady se ukazuje ta ryzí zoufalost myšlenky, že můžete být v globální ekonomice diktátor i solitér. Nemůžete, nebo ano?

Zdroj náhledové fotografie: Maxim Hopman, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares